Salı, Ocak 18, 2022

Portrait of Vincent Van Gogh Tablosu (Henri de Toulouse Lautrec)

 1864 doğumlu Fransız ressam Henri de Toulouse-Lautrec, anne ve babasının akraba oluşundan dolayı kardeşleriyle birlikte genetik hastalığa sahipti. Lautrec‘in bedeni kalsiyum eksikliğinden dolayı gelişemedi, ancak o bunu umursamayarak aristokrat ailesinden kopup 36 yıllık yaşamını Paris’in en gösterişli kulüplerinde geçirerek dans eden güzel kadınları ve hareketli yaşamı resimleyerek ‘afiş’ kavramını ortaya çıkardı. Lakin ben ressamın bu yönünden değil, dostu Van Gogh‘u da model olarak kullandığı portreciliğinden söz edeceğim.

18 yaşındayken ailesinden bütünen kopup Montmarte‘ye yerleşen Henri de Toulouse-Lautrec, burada ressamlığını geliştirerek pek çok ressamla dostluk kurdu. Bu dostlardan biri, Hollandalı ressam Vincent Van Gogh idi ve ikili, pek çok kez meşhur gece kulübü Moulin Rouge‘de sabahın ilk ışıklarına dek absent içip dertleşmişlerdi. İşte böyle akşamlardan birinde Lautrec, dostu Van Gogh‘un duruşunu kafasında fotoğraflayarak  pastel boyayla mukavvasına aktarmıştır.

1887 yılında yapılan “Portrait of Vincent Van Gogh” adlı bu portrede Van Gogh, 34 yaşındadır. Yani absentin dibine vurduğu; intihar etmeden 3 yıl evvel. Boynunda bir eşarp, sırtında kahverengi bir ceketle yan profilden resmedilen ressam, önündeki absent kadehiyle birlikte ciddi bir ruh uyumu yakalamış. 54 x 45 cm‘lik mukavva üstüne pastel boyayla yapılan eser, Van Gogh Müzesi‘nde sergileniyor.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz