Salı, Ocak 18, 2022

Ozan Örmeci (Hayatı)

29 Mart 1981 İzmir doğumlu, baba tarafından Senirkent, Ispartalı. İlköğretimini İzmir Türk Koleji’nde, ortaokul ve lise eğitimi İzmir Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde tamamladı.

1999 yılında girdiği Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden 2004 yılında “yüksek şeref” öğrencisi olarak dereceyle mezun oldu.

2004 yılında girdiği Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümü bütünleşik doktora programından ise, 2011 yılında Yrd. Doç. Dr. Berrak Burçak danışmanlığında hazırladığı ve Prof. Metin Heper, Prof. Ergun Özbudun, Prof. Ayşe Güneş Ayata, Dr. Nur Bilge Criss gibi çok değerli isimlerin yer aldığı seçkin bir jüriden geçen “Portrait of a Turkish Social Democrat: İsmail Cem” (Bir Türk Sosyal Demokratının Portresi: İsmail Cem) adlı teziyle mezun olarak Siyaset Bilimi doktoru oldu.

2009-2012 yılları arasında 3,5 yıl süreyle Uşak Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı.

2012 Ekim-2016 Ocak tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs’ta Girne Amerikan Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde Öğretim Üyesi (Yardımcı Doçent Doktor) ve Bölüm Başkanı olarak görev yaptı.

2016 Mart ayından beri İstanbul’da Beykent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (İngilizce) bölümünde Öğretim Üyesi (Yardımcı Doçent Doktor) olarak görev yapmaktadır.

Yurtdışında ve yurt içinde yayınlanmış birçok bilimsel kitap ve makalesi bulunmaktadır. Aynı zamanda, Turkish Foreign Policy in the New Millennium (2015, Peter Lang) ve Mavi Elma: Türkiye-Avrupa İlişkileri (2016, Gazi Kitabevi) gibi Türk Dış Politikası temalı kitapların editörlüğünü yapmıştır. İyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Örmeci, ayrıca Ankara merkezli Politik Psikoloji Derneği’nin Siyaset Bilimi Çalışmaları sorumlusu ve Uluslararası Politika Akademisi (UPA) Genel Koordinatörü’dür. Dr. Ozan Örmeci’nin ana çalışma alanları; Dünya Siyaseti, Türk Siyasal Tarihi, Politik Psikoloji, Türkiye’deki Sol Hareketler ve Türk Dış Politikası’dır.

Dr. Ozan Örmeci 30 Eylül 2011 tarihinden beri Cansu Örmeci (Karakoç) ile evlidir. Örmeci, ayrıca Karşıyaka Spor Kulübü Kongre üyesidir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz