Cumartesi, Ekim 16, 2021

7. Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivalinin Lansmanı Yapıldı!

Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi ortaklığında gerçekleştirilecek 7. Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali’nin lansmanı yapıldı. SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan lansmanda yaptığı konuşmada, “2020 yılından itibaren festivalin uluslararası statüye kavuşması için önemli bir adım attık. Üniversitemizin şehirle bütünleşmesi adına da kıymetli bir organizasyon” dedi.

7. Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali, yapılan görkemli bir lansman töreniyle basın mensupları ve sanatseverlere tanıtıldı. Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle 12-14 Ekim’de gerçekleşecek olan festivale 2 bin 774 film başvurdu. Türkiye’de ve yurt dışında lisans düzeyinde öğrenim gören tüm üniversite öğrencilerinin katılımına açık olan festivale başvurular 31 Ağustos tarihi itibariyle sona erdi.

 “Festival, üniversite ve şehri bütünleştirecek”

Lansmanında konuşan SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan “Bir festivalin en önemli özelliklerinden bir tanesi lisans öğrencilerinin katılabilmesi. Öğrencilerimizin öncelikle bir fikri olacak, senaryosu oluşacak, oyuncular belirlenecek, film çekecekler ve katılacaklar. Filmle katılan 2 bin 774 ekip kendisini de yetiştirmiş olacak” dedi.

Sanatsal organizasyonların yetenekleri ortaya çıkarmaya yardımcı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Savaşan, “2020 yılından itibaren festivalin uluslararası statüye kavuşması için önemli bir adım attık. Üniversitemizin şehirle bütünleşmesi adına da kıymetli bir organizasyon” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Savaşan ayrıca, “Kısa film yeteneklerin ortaya çıkmasına hizmet eder. Kısa filmler, ‘Bir fikrim var’ demek yetmez, ‘fikri realize edecek donanımım var’ diyenlerin kendini gösterecekleri alandır” dedi.

Lansman toplantısında festival hakkında sunum yapan SAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel, “Sakarya Üniversitesi olarak 117 ülkeye duyurmanın gururunu yaşıyoruz. Belediye sadece altyapı ile ilgili değil kültür ve sanat programları da önemlidir. Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz” dedi. Festivale yüksek sayıda yapılan başvuruya dikkat çeken Prof. Dr. Adıgüzel, “Sakarya halkının sinema sevgisini artırmak, benimsemelerini sağlamak istiyoruz. Film festivali ve diğer alanlarda üniversite olarak şehrin gelişimine katkı sunmayı amaçlıyoruz. Festivalin şehirle bütünleşmesinde Büyükşehir’in bizlere önemli desteği olacaktır. Güzel bir festivalde, sağlıklı bir ortamda buluşmayı ümit ediyorum” diye konuştu.

Yurt Dışından Büyük İlgi

Geçtiğimiz yıl ilk defa uluslararası filmleri kabul etmeye başlayan festival, vizyon ve konsept değiştirerek Uluslararası Sakarya Kısa Film Festivali ismiyle yoluna devam ediyor. Festivale bu yıl 198 ulusal, 2 bin 576 uluslararası olmak üzere toplamda 2 bin 774 film başvuru yaptı. Festival düzenleme kurulunun Sakarya Üniversitesi’nin uluslararasılaşma vizyonundan ilhamla yurt dışında kurduğu ikili temaslar, hem festivalin hem de Sakarya’nın kültürel olarak dünyaya açılmasına katkı sağlayacak boyutlara ulaştı. 7. Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali’ne 117 farkı ülkeden yoğun katılımın olmasının yanı sıra, İran’dan 361, Hindistan’dan 287, Türkiye’den 198, Brezilya’dan 140, Amerika Birleşik Devletleri’nden 134, İspanya’dan 113 ve Fransa’dan 102 film gelmesi dikkat çekti.

Festivalde yarışmak için başvuran 2 bin 774 film İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü akademisyenleri arasından kurulan ön jüri tarafından izlenerek puanlanıyor. Ön jüri elemesinin ardından kurmaca ve belgesel dalında 10’ar film festival jürisinin değerlendirmesine sunulacak. Akademisyen, yönetmen ve sinema oyuncularından oluşan festival jürisi yapacağı değerlendirme ile bu yılın ödüle layık filmlerini belirleyecek.

Öğrenci Filmlerine 6 Yıldır Aralıksız Destek

Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin 2015 yılından bu yana aralıksız düzenlendiği festivale her yıl dünyanın dört bir yanından sinemaya ilgi duyan üniversite öğrencileri yoğun katılım gösteriyor. Festival, genç yönetmen adaylarına ve öğrenci filmlerine altı yıldır desteğini sürdürüyor. Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali, ulusal ve uluslararası platformda tanınırlığını her geçen gün artırarak Sakarya’nın marka değerine katkı sunmayı hedefliyor. Bu yıl 12-14 Ekim’de gerçekleşecek festival için hazırlıkları tüm hızıyla sürdüren düzenleme kurulu sinemaseverlere film gösterimleri, söyleşiler ve atölyelerden oluşan dopdolu bir program sunmayı planlıyor.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz