Salı, Ocak 25, 2022

David with the Head of Goliath Tablosu (Andrea del Castagno)

Andrea del Castagno, bir İtalyan ressamdır. Bir gelenek olarak, Floransa yakınlarındaki Castagno‘da doğduğu için buranın adını alan ressam, 36 yıl süren kısa ömrüne rağmen kiliselere siparişle yaptığı eserlerle sanat tarihinde önemli bir yer edindi. 1450’de başlayıp beş yıl üzerinde çalıştığı “David with the Head of Goliath” da ressamın dehasını ortaya çıkaran işlerinden biri. 

Hikayeyi Caravaggio ustadan dinlemiştik; İsraillioğulları’na eziyet eden dev Goliath, bir çoban olmasına rağmen kıvrak zekası ve cesaretiyle David (Davut) tarafından öldürülür. Sapanıyla Goliath‘ın başındaki miğfere taş fırlatıp miğferini çıkarmasını sağlayan David, son vuruşunu devin alnına yapar ve onu öldürür. Ölümü netleştirmek, olayı unutulmaz kılmak için Goliath’ın başını da kesen David, işte eserimizde bu şekilde resmedilmiştir.

Uzun saçları, ince yüz çizgileri, dik duruşu ve vücut diliyle genç bir adam şeklinde resmedilen David figürü, sol elini zafer edasıyla göğe doğru kaldırmış, zaferi ilan ediyor. Beyaz uzun üst giysisinin üzerine giydiği kırmızı yeleği, zıtlık oluştururken rüzgarda dalgalanmakta, bu da resme hareket katmaktadır. David’in uzaklara bakan gözleri ve zaferi ilan eden sol eli, genç adamın kol ve bacaklarındaki kas hareketleriyle gerçeğe çok yakın görünmekte. Castagno, kendi kendine öğrendiği anatomiyi başarılı bir şekilde icra etmiş.

Kayalıkların tepesinde gerçekleşen bu olay, eserde koyu ve bulutlu bir havada sahnelenmiş. Ağaçları ve bulutlu gökyüzü derinlik katıyor. David‘in eline baktığımızda Milattan Önce çobanların kullandığı uzun sapanlardan biri görürüz. Sapanda taş vardır ve bu nesne,  David‘in zafer edasıyla birleşince Goliath’ın ölümünü simgelemektedir.

Zemine baktığımızda David‘in ayağının dibinde küçük taş parçaları ve eserin en vurucu noktası; Goliath’ın kesik başını görürüz. Alnında, kendisini öldüren taş ve taş yüzünden akan kanlarla resmedilen uzun saçlı, sakallı baş, aralanmış ağzıyla acı çeken bir ifade vermekte. Goliath‘ın saçları ve sakalları, zeminle neredeyse aynı tondadır ve bu da onun ölümüne; toprak olacağına bir göndermedir.

Zeminde David‘in (bize göre) sol ayağının gerisine baktığımızda ince bir dere görürüz. Üzerinde pek çok taş bulunan dere, David’in Goliath’a fırlattığı taşların kaynağını açıklıyor. Deri üzerine tempera tekniğiyle yapılıp ahşap panele monte edilen eser, Washington Ulusal Galerisi’nde sergileniyor.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz