Cumartesi, Eylül 18, 2021

Bitlis Etnografya Müzesi

2018 yılında halkın ziyaretine açılan müzede; arkeolojik, kentsel bellek ve fuaye olmak üzere 3 kapalı teşhir alanının yanı sıra bahçe teşhir alanında da eserler sergilenmektedir. Arkeolojik Salon’da, Kalkolitik Çağdan başlayarak, Erken Tunç Çağı, Orta Tunç Çağı, Geç Tunç/ Erken Demir Çağı, Orta Demir Çağı (Urartu), Helenistik, Roma, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait eserler sergilenmektedir.

Kentsel Bellek Salonu’nda, Ahlat’ta hüküm süren devletler ve Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti’ne ait kısa bilgilerin yer aldığı panolar; Selçuklu Meydan Mezarlığı ve Ören Yeri’ne ait bilgiler ile Sultan Alparslan’ın balmumu heykeli ve Malazgirt Savaşı’na ait görseller yer almaktadır. “Fuaye Alanın” da Akkoyunlu Dönemi’ne ait koç lahitler ile Oğuz damgaları panosu sergilenirken, Bahçe Teşhiri’nde ise İslami Döneme ait taş eserler, kitabeler, mimari parçalar, küpler ve mezar taşları sergilenmektedir.

Müzenin Arkeoloji Salonu’nda teşhir edilen “Lüster İbrik, Ahlatşahlar Sikkesi ve Sistrum ait oldukları dönemin kültür, sanat, yaşam tarzı, inanç sistemi gibi temel konularda bilgi vermesi açısından, “ünik” olma özelliğine sahiptir. Bu ünik eserler, ziyaretçileri zamanda tarihsel bir yolculuğa çıkarırken, aynı zamanda ziyaretçilerde merak ve heyecan duygusu uyandırıyor.

Kentsel Bellek Salonu’nda, Malazgirt Savaşı’nı anlatan sahneler ile Sultan Alparslan’ın hutbesinin yer aldığı pano, ziyaretçilere “26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi”ne tanıklık etme olanağı sunuyor. Sultan Alparslan’ın balmumu heykelinin de bulunduğu salon, milli duyguları perçinlemek için bütün ihtişamıyla ziyaretçilerini bekliyor.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz