Salı, Ocak 18, 2022

Aydın Yörük Ali Efe Evi Müzesi

Kuvâ-yi Milliye Komutanı Yörük Ali Efe 1895 yılında, Aydın İli Sultanhisar İlçesi Kavaklı Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Vasiyetinde Yenipazar’da toprağa verilmesini isteyerek “Halkı iyidir, toprağı sever, toprağı seven insan sever. Ben orada rahat ederim” demiştir.

Yörük Ali Efe’nin Muslukuyu Mezarlığı’ndaki mezarı Bakanlar Kurulu kararı ile müze bahçesine taşınmıştır. Müzede Yörük Ali Efe’ye ait eşyalar, fotoğraflar, Kurtuluş Savaşı’na ait fotoğraf ve etnografik eserler sergilenmektedir.

Kurtuluş Savaşı’ndaki rolü ile ilgili olarak yapılan övgülere verdiği şu yanıttı her zaman hatırlanacaktır. “Bazı kimseler savaş zamanında yapılan işlerin birçoğunu bana ve başkalarına mal ederler. Bu yanlıştır. Bir kişinin, beş kişinin böyle büyük davalarda ne ehemmiyet olur ki? Gönlünde vatan muhabbeti taşıyan her vatansever o günlerde bizim gibi düşünmüş, bizim gibi duymuş ondan sonra da bizimle beraber olmuştur.

Milli mukavemette aslan payını kendine ayırmakta hata vardır. Bir elin şamatası olur mu ki?” Kuvâ-yi Milliye’nin bu değerli komutanı TBMM tarafından İstiklâl Madalyası ile ödüllendirilmiştir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz