Salı, Ocak 25, 2022

Antalya Olympos Örenyeri

“Yüksek dağ” anlamına gelen Olympos, “sönmeyen ateşin kenti” olarak da nitelendiriliyor. Ünlü efsanelere konu olan bu ateş, kaynağını “Yanartaş” olarak da bilinen “Chimaera”dan alıyor.

Olympos, Likya Birliği’nin önemli yerleşim merkezlerinden biri olarak kabul edilir. Komutan Servilius İsauricus, Helenistik Dönem’de kurulan bu şehri korsanlardan temizleyerek M.Ö. 78’de Roma topraklarına kattı. Yakınındaki doğal gazlar (metan) sürekli kendi kendine yandığı için, bu antik kent Çıralı’daki “Hephaistos” kültüyle ün kazanarak önemli bir dini merkez oldu.

Olympos Örenyeri içinden geçen dereciğin (Ulupınar) iki yanına yayılıyor. Bu iki yaka hala izleri görülen bir köprüyle birleştirilmiş.

Klasik Roma dönemi tiyatro, bazilika ve hamam yapısının bulunduğu Olympos’un akropolü; kumsaldan da görülen mezarlar üstündeki yüksek tepe. Akropoldeki yapı kalıntılarıysa, Ortaçağ’da kale şekline sokulmuş surlara ait.

Bu antik kentin kalıntıları arasında en ilginci Antalya Müzesi kazılarıyla çıkarılan “Kaptan Eudomus’un lahdi” sayılıyor. En önemlisiyse iç duvarları yer yer freskolarla süslü Bizans Kilisesi.

Ünlü “Likya Yolu” yürüyüşünü yapacaksanız, Olympos antik kenti ve civarının bu güzergahın yedi buçuk kilometrelik etabını da oluşturduğunu hatırlatalım.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz