Cumartesi, Ekim 16, 2021

9. Boğaziçi Film Festivali (23-30 Ekim 2021)

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) resmi ortaklığıyla düzenlenen 9. Boğaziçi Film Festivali, Bu yıl 23-30 Ekim’de. 

Pandeminin yol açtığı tüm olumsuz koşullara rağmen geçtiğimiz yıl sosyal mesafe kuralına uygun olarak filmlerin ait olduğu sinema salonlarında #AgainstAllOdds sloganıyla fiziki olarak düzenlenen festival, film gösterimlerini seyirciyle buluşturdu. Boğaziçi Film Festivali bu yıl da seyircisini sinema salonlarında ağırlamaya hazırlanıyor!

Ulusal Yarışma Heyecanı!

Ulusal Uzun Metraj, Ulusal Kısa Kurmaca ve Ulusal Kısa Belgesel yarışma kategorileri ile 1 Ocak 2020 tarihinden sonra tamamlanan filmlerin yarışmaya katılabileceği festival heyecanı tekrarlanacak.

Ulusal Uzun Metraj Yarışması’na seçilen filmler jüri karşısına çıkarak En İyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü için yarışırken; En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetimi ve En İyi Kurgu kategorilerinde de nakit ödüller verilecek.

Kategori ödüllerine ek olarak, ulusal yarışmada FİLM – YÖN En İyi Yönetmen Ödülü ile Film Yapımcıları Meslek Derneği (FİYAB) tarafından bağımsız sinemayı ve tüm filmleri başarıyla yürüten yapımcıları desteklemek amacıyla FİYAB En İyi Yapımcı Ödülü verilecek. film yapım süreçleri.

Uluslararası Müsabakalarda Türkiye Prömiyerleri!

Uluslararası Uzun Metraj, Uluslararası Kısa Kurmaca ve Uluslararası Kısa Belgesel yarışmalarında yer alan tüm filmler bu yıl da Türkiye’de ilk kez gösterilecek.

Kısa Film Desteğimiz Devam Ediyor!

Festivalin kısa film ve kısa film prodüksiyonuna desteği ilk edisyonundan bu yana devam ediyor!

Ulusal Kısa Kurmaca ve Ulusal Kısa Belgesel olmak üzere iki farklı kategoride en iyi film ödüllerinin verileceği festivalde; Ulusal Kısa Kurmaca Yarışması’na süresi 20 dakikayı geçmeyen deneysel, canlandırma ve kurmaca filmler, Ulusal Kısa Belgesel Yarışması’na 30 dakikayı geçmeyen belgeseller ile başvuru yapılabilecektir. Ayrıca Kısa Kurmaca kategorisine seçilen filmlerden biri İstanbul Medya Akademisi tarafından verilen Genç Yetenek Ödülü’nün sahibi olacak. Festivalde kısa film yarışmalarına katılan tüm filmler de Ahmet Uluçay Büyük Ödülü’ne aday gösterilecek.

24 – 29 Ekim’de Bosphorus Film Lab ile birlikte!

Festivalin sektör odaklı etkinlikler ve proje geliştirme bölümü olan Bosphorus Film Lab, Pitching Platformu ve Work in Progress için başvuruları kabul edecek. 

Türk Sinemasında filmlerin gelişimine katkıda bulunmak ve genç yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler, yapım aşamasında veya fikir aşamasında olan projeler üretmeleri için maddi ve manevi destek sağlamak amacıyla TRT’nin resmi ortaklığıyla düzenlenen Boğaziçi Film Laboratuvarı’nda katılmak mümkün olacaktır.

Pitching Platformu’na seçilecek projelerden biri TRT Ortak Yapım Ödülü’nü, bir başka projeye Postbıyık Renk Düzeltme Ödülü verilecek. Work in Progress bölümüne seçilecek projeler, hem TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü hem de CGV Mars Dağıtım Ödülü için sunum yapabilecek.

First Cut Lab Kurgu Atölyesi Üçüncü Kez İstanbul’da!

İlk kurgusu veya kaba kurgusu tamamlanmış projelerin geliştirilmesi için tasarlanan ve 2015 yılından bu yana birçok uluslararası film festivalinde gerçekleştirilen atölye programı First Cut Lab, bu yıl 9. Boğaziçi kapsamında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Yine Film Festivali.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz