Pazar, Ocak 23, 2022

Portrait of Diego Rivera Tablosu (Amedeo Modigliani)

İtalyan ressam Amedeo Modigliani, 21 – 22 yaşlarında Paris, La Ruche’de iken pek çok ressam dostu olmuştu. Portre çizme becerisini geliştirmek için dostlarının portrelerini yapan ressamımız, İspanyol usta Diego Rivera‘yı da resmetti. 

1886’da dünyaya gelen Diego Rivera, Paris; La Ruche’de tıpkı Modigliani gibi ressam dostlar edinmişti ve tahmin edeceğiniz üzere ikilinin birbirini bulması pek de zor olmadı. 28 yaşındaki Diego, kendisinden iki yaş büyük İtalyan dostunun teklifini geri çevirmedi ve portresini yapması için ona poz verdi.

100 x 81 cm‘lik kanvas üzerine yağlıboyayla yapılmış portre, bildiğimiz Modigliani‘den farklı görünüyor. Uzun suratlı kadınlarıyla bildiğimiz  İtalyan, kilolu Diego‘da bu çizgisinin dışına çıkmış. Eleştirmenlere göre ‘başarısız‘ bir portre olan bu eser, bence sabit fikirden sıyrıldığımızda oldukça özgün ve başarılı. Diego’nun yüz ifadesine bakın; İspanyol mizahının bir görsel ifadesi olan bu yüzde gözler ve dudaklar, yolu bildiğimiz Modigliani‘ye çıkarmıyor mu?

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz