Cuma, Ocak 28, 2022

Portraid de Richard Wagner Tablosu (Henry de Groux)

1866 senesinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de dünyaya gelen Henry de Groux, 1930’da Marsilya’da öldü. Ressam, 41 yaşındayken hayranı olduğu Alman müzisyen Richard Wagner‘in bir portresini yaptı. Dante‘nin “İlahi Komedya” eserini resimlerken Wagner’den ilham alan ressam, portreden başka bir de illüstrasyon hazırladı. 

63 x 48 cm‘lik mukavva üzerine pastel boya kullanılarak yapılan ve Orsay’da sergilenen “Portrait de Richard Wagner” adlı eserde usta müzisyen, sol profilden görünüyor. Arkasına genişçe yaslandığı bir sandalyede oturuyor olması yüksek ihtimal. 70’inde ölen Wagner‘in yaşının 60 civarı olduğunu tahmin ediyorum. Arkaya doğru düzgün taralı sarı saçları ve aynı renk sakallarıyla bir Alman beyefendisi görüntüsü veren sanatçının sivri yüzü de ressam tarafından ayrıntılı olarak resmedilmiş.

Nedir bu ayrıntılar? Öncelikle Wagner‘in ince yüz hatları ve sivri bir çenesi olduğu diğer portrelerinden biliniyor. Yan profilden göründüğü için büyük karga burnu göze çarpmakta. Beyaz gömlek ve üzerine giydiği siyah ceketi, klasik müzisyen şıklığını verirken Wagner‘in yüzündeki hafif muzip ve alaycı ifade, izleyicinin dikkatini ciddi ölçüde çekiyor.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz