Salı, Ekim 19, 2021

Aydın Baykara (Hayatı)

1954 Ankara doğumlu sanatçı, 1980 yılında Ege Üniversitesi Kimya Fakültesi’nden mezun oldu. Uzun yıllar değerli sanatçı Asım YÜCESOY ile çalışan sanatçı halen kendi resim atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Resimlerinde model yerine hayal gücünü kullanmayı tercih eden Baykara’nın, yağlı boya ve sulu boya ile yaptığı, ebru sanatını andıran eserleri, yurt içi ve yurt dışında büyük ilgi toplayarak, başta Amerika, Kanada, Arjantin, Çin, Almanya, Hollanda, Avusturya, Avustralya, İspanya ve Mısır olmak üzere uluslararası arenada olumlu eleştiriler aldı.

Sanatçının iki eseri, Prof. Dr. Nejat AKAR’ ın, “Iğdır’da Bir Kadın Cerrah – Op. Dr. Yıldız Yalçınlar” ve “1939 New York Dünya Fuarı ve Türkler” adlı kitaplarına kapak resmi olarak basılmış, bir eseri de ODTÜ 50. Kuruluş Yıldönümünde çıkarılan “Psikolojik Sağlığımızı Nasıl Koruruz” başlıklı ansiklopedi de yine kapak resmi olarak kullanılmıştır.

Baykara’nın iki resmi Bilkent Üniversitesi’nce açılacak olan Hamiye Çolakoğlu Müzesi’ne alınmıştır. Ayrıca sanatçının iki resmi, Amerika’da yayınlanan World Wide Art Books – International Contemporary Masters 2010 (2010 Uluslararası Çağdaş Sanat Ustaları) sanat kataloğu Volume 3 te yayınlanmıştır.

Sanatçı, 2002 yılında Türk ressamları ve eserlerini dünyaya tanıtmak amacıyla, ” http://www.turkishpaintings.com ” adlı tescilli bir websitesi kurarak, bünyesinde birçok tanınmış Türk ressamını topladı.

Amerikan Suluboya Derneği associate üyesi, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği ve GESAM üyesi olan Baykara, yirmi dört kişisel sergi açtı, altmış dört karma sergiye katıldı.

SANATÇININ YORUMU

Aydın Baykara’ ya göre; “Resimde sanat, doygunluğa ulaşan kültür ve yaşam birikiminin sanatçının duygu ve heyecanı ile birleşip tuvalde patlamasıdır. Sanatçı ise, yaratıcıdır, dolayısıyla özgür olmalı ve sürekli arayış içinde kendisini yenileyebilmelidir.”

Resimlerinde soyut-kavramsal bir sanat anlayışını benimseyen Baykara’ ya göre, iyi bir resim, güzel bir şiir veya iyi bestelenmiş bir müzik gibi insan ruhunun derinliklerine hitap edebilmeli, izleyenleri içine çekmeli ve hatta bilinçaltını harekete geçirmelidir.

ÖDÜLLER

2011 Artavita Resim, Heykel ve Fotoğraf yarışması – USA (Onur Ödülü)
2011 Richeson 75 Small Works – Kimberly, WI – USA (4 Resim Övgüye Değer Sanat Eseri seçildi)
2011 11. Art Inter/National Exhibition- Box Heart Gallery- Pittsburgh PA – USA (Finalist)
2009 Shockwaves NME Awards 2009 – İngiltere (En iyi Video ve Klip Müzikleri Ödülü)

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz