Çarşamba, Eylül 22, 2021

Bir Vatan Hikayesi 19 Eylül Gaziler Günü Hikaye Yarışması (Son Katılım Tarihi: 15 Ağustos 2021)

Yarışmanın Konusu

Vatan’ın birliği ve bütünlüğü için canlarını feda eden ‘’Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum’’ diyen kahraman şehitlerimiz, vücutlarının bir parçasını toprağa gömen destansı tarihimizin yaşayan abideleri  gazilerimiz, geçmişten beri bağımsızlık savaşımızda bizler için büyük bir anlam ifade etmektedir. Vatan sevgisi öylesine söylenmiş bir söz değildir. Tarihimiz bu konuda birçok destanlar ve kahramanlık öyküleriyle doludur. Türk Milleti hiçbir zaman bağımsızlık uğruna savaşmaktan vazgeçmemiş, milleti için şehit ve gazi olmayı kendine borç bilmiştir. Bu sebeple şehitlerimizi ve gazilerimizi hiçbir zaman unutmamalı onlara olan saygımızı yakışır bir şekilde yerine getirmeliyiz.

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!

Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd’i…

Bedr’in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.

Senin kanınla yoğruldu bu kutsal topraklar

Senin kanınla yeşerdi nefes aldığımız bu ağaçlar gözün arkada kalmasın, ey şehidim!

’’Allah Yolunda Öldürülenlere ‘Ölüler’ Demeyiniz. Bilâkis Onlar Diridirler, Lâkin Siz Anlayamazsınız’’ (Bakara, 154)

Yarışma Amacı

Milli Kültürümüzü oluşturan yazılı ürünleri kamuya tanıtmak, insanlığın düşünce ürünlerinden dilimize kazandırılmaları gerekli görülenleri, çağdaş ve geçmiş Türk Kültür ürünlerini milletimizin yararına sunmak, Devletimizin ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütün halinde korunması, yaşatılması ve güçlendirilmesinde, bütünleştirici ortak milli şuur, tutum ve davranışların geliştirilmesini sağlamak amacıyla; 19 Eylül gazileri anma programlarımız çerçevesinde derneğimiz tarafından ‘’Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır’’ diyerek toplumsal sorumluluk projesi olarak hazırlanmıştır.

Hikâye yarışması öncelikle şehitlerimizin ve gazilerimizin unutulmaması, anılarının yaşatılması ve genç nesillere bilgi aktarılması çerçevesinde toplumumuzu bilinçlendirmek, gençlerimizi bilgilendirmek amacıyla elde edilecek hikâyelerden bir kitap veya dergi oluşturularak gelecek nesillere aktarılması düşünülmüştür. Ortaya çıkacak eserden elde edilecek gelir ile üniversite çağında olan şehit ve gazi yakınları ile ihtiyaç sahibi başarılı gençlere burs sağlanarak eğitim desteği verilmesi planlanmıştır. Ayrıca gençlerin hikâyeleri hazırlarken araştırma, düşünme, okuma, dinleme, yazma ve anlama yetilerini geliştirmelerine katkı sağlanacaktır.

Hikaye Yarışması Başvuru Koşulları

 • Bu hikâye yarışması 19 Eylül Gazileri Anma Günü münasebetiyle derneğimiz tarafından hazırlanmıştır.
 • Ülkemizde yaşanan Covid-19 salgını sebebiyle bu yarışma dijital ortam üzerinden gerçekleştirilecektir.
 • Bu projenin her aşamasında  reklam afişi yaparak yayımlanma sosyal medyada tüm basın araç ve gereçlerin de kullanarak paylaşma basın açıklaması ve bilgilendirme yapma hakkı Türkiye harp malulü Gaziler Şehit dul ve yetimleri Derneği Adana Şubesine aittir.
 • Hazırlanacak eserlerde milli menfaatlerimize uymayan söz ve düşüncelere yer verilmesi, milli bütünlüğümüzün zedelenmesi, hakaret, iftira içerikli sözler olması durumunda katılımcı yarışmadan men edilecektir.
 • Hikayede herkesin kolaylıkla anlayabileceği, Türkçenin kurallarına uygun bir dil kullanılması gerekmektedir.
 • Yarışmaya T.C vatandaşı 12 (dahil) ile 22 (dahil) yaş aralığında tüm Türkiye genelinden katılım sağlanabilecektir. Ayrıca yarışmaya şehitlerimizin çocukları, kardeşleri ve gazilerimizin çocukları, kardeşleri de katılabileceklerdir.
 • Yarışmaya katılan kişiler, şehitlerimizin aileleri ve gazilerimizin kendileriyle iletişime geçip, röportaj yaparak bilgileri toplayıp hikâye yazacaktır. Şehit aileleri ve Gazilerimize ulaşmak için ilinizde bununan Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şubeleri ile iletişim kurabilirler. (İletişim için şubelerimize https://sehitgazi.org/subelerimiz web adresinden ulaşabilirsiniz.)
 • Hikâyede konu edilen kişilerle ilgili zaman ve mekanları gösterir ya da anıyı gösterebilecek eşyalara ait tamamlayıcı fotoğraf eklenebilecektir.
 • Hikâyesi yazılan şehidimizin ailesinden, gazimizin kendisinden elde ettiği bilgi ve fotoğrafların derneğimiz tarafından yayınlanmasına görsel ve sanatsal amaçlarla kullanılabilmesine, basınla paylaşılabilmesi amacıyla muvafakat (EK-1) alınacaktır.
 • Yayınlanacak olan kitap veya derginin önsöz bölümü Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul Ve Yetimleri Derneği Adana Şubesi tarafından belirlenerek yazılacaktır.
 • Yarışmaya katılacak kişiler 15 Haziran – 30 Temmuz 2021 tarihleri arasında www.sehitgaziadana.org web sitemizden online talep formunu doldurup müracaat edeceklerdir.
 • Yarışmaya katılmak isteyen kişiler online müracaat formunu doldurarak başvurmak zorundadır, aksi halde gönderilecek hikâye metni değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Yarışmaya katılan kişiler müracaat etmeleri halinde 1 Temmuz ile 15 Ağustos tarihleri arasında hikâyelerini yazarak derneğimize iletmiş olmalıdırlar. Her katılımcının bir hikâye yazarak gönderme hakkı bulunmaktadır.
 • Hazırlanan hikâye metni e-mail adresi, Whatsapp, Telegram, Bip programlarından PDF dosyası olarak veya kargo ya da PTT aracılığıyla yazılı belgeleri en geç 15 Ağustos’a kadar Derneğimize iletilmiş olmalıdır.
 • Katılımcıların yazmış oldukları hikâyede yer alacak tüm bilgi, fotoğraf ve belgeler hakkında oluşacak yasal sorumluluğu katılımcıların kendine ait olacaktır.
 • Yarışmaya katılanlar tarafından hazırlanan hikâyenin yayınlama ve gösterim hakkı derneğimize ait olup, web sitemiz veya tüm sosyal medyalarımızda yayınlayarak basınla paylaşma hakkı derneğimize aittir. Yarışmaya katılan tüm katılımcılar bu şartı kabul etmiş sayılırlar.
 • Yarışma için gönderilen hikâyeler 15 Ağustos – 10 Eylül tarihleri arasında değerlendirilerek en geç 15 Eylül günü www.sehitgaziadana.org web sitemizden yayınlanarak kişilere verdikleri iletişim adresleri aracılığıyla bilgilendirme yapılacaktır.
 • Yarışmaya katılan eserler dernek yönetim kurulu kararı ile görüşme yapılan kurum veya kuruluşun oluşturulacağı komisyon tarafından değerlendirilecektir. Komisyon tarafından talep edilmesi halinde dernek yönetim kurulu üyelerinden istenilen sayıda gözlemci katılacaktır. Katılan gözlemciler değerlendirmeye müdahale edemezler.
 • Değerlendirme komisyonunda görev alacak kişilerin birinci derece yakınlarına bu yarışmaya katılım hakkı sağlanmayacaktır.
 • Yarışmada dereceye giren katılımcılara hediyeleri en geç 20 Eylül günü kendileri ile iletişime geçilerek verecekleri banka IBAN numaralarına havale yoluyla teslim edilecektir.
 • Toplanan hikâyelerden bastırılacak kitap veya derginin tüm iç-dış dizaynı, baskı tarihi, baskı adeti, dağıtım şeklini ve yayınlanma süresi derneğimiz tarafından belirlenecek ve yaşanacak tüm aksaklıklardan derneğimiz sorumlu olacaktır.
 • Kitap veya dergiden elde edilecek gelirin burs amaçlı kullanılacak ve satış devam ettikçe burs verilmeye devam edilecektir.
 • Burs verilecek öğrencilerin belirlenme şart ve süresini derneğimiz belirleyecektir.
 • Müracaat dilekçesinde yer alan şahsi bilgileriniz gizlenerek kimseyle paylaşılmayacaktır.
 • Müracaat dilekçesini doldurarak katılım sağlayan tüm katılımcılar yukarıda yazılı şartların tamamını kabul etmiş sayılırlar.

Yarışma İletişim

Adres; Fuzili Cd. Merkezpark İçi Sinanpaşa asma köprü yanı Seyhan/ADANA

Telefon: 0322 457 27 22 GSM: 0505 600 32 94

Web: www.sehitgaziadana.org

E-mail: adanaharp-sehitgazi@hotmail.com   

             adanaharp@sehitgaziadana.org                                                                             

Whatsapp/Telegram/Bip: 0505 600 32 94

Bir Vatan Hikayesi 19 Eylül Gaziler Günü Hikaye Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 2.000 ₺
İkincilik Ödülü: 1.250 ₺
Üçüncülük Ödülü: 750 ₺

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 15 AĞUSTOS 2021
Sonuç Açıklanma Tarihi: 15 EYLÜL 2021

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz