Cumartesi, Eylül 25, 2021

Haunting Birds at Night Tablosu (Jean François Millet)

73.7 x 92.7 cm ebatlarındaki kanvas üzerine yağlıboyayla tamamlanan resim, Philadelphia Sanat Müzesi‘nde sergileniyor. 

Millet, kırsal yaşamı en çıplak biçimde resmeder. Bu eserinde de köylülerin kuş yakalamak için kullandıkları bir yöntem olan gece avlanmasını resmetti. Geceleri uyumak için ağaçlara yerleşen kuşları fenerle körleştirip toplu halde avlanan köylüler, bu yöntemi 19. Yüzyıl’da uzun zaman kullandı ve hala da kullanmakta. Tabii burada dünyanın bazı ülkelerinin bazı bölgelerindeki bazı köylerden söz ediyorum.

Resim, adeta iki sahneye ayrılıyor; ateşlerle kuşları kör eden köylüler ve aşağı düşen kuşları toplayan köylüler. Ressam, gözlerimizi ağacın dallarındaki parlak ateşle kamaştırmak için sarının farklı tonlarını beyazla karıştırarak bir ateş görüntüsü yaratmış. Bu görüntü o kadar başarılı ki sırtına saman bağlı, ağzı açık yukarı bakan köylünün yüzünde ateşin verdiği heyecanı görebiliyoruz. Aynı heyecan hemen yanında, bir bacağı havada olan erkek figürde de var. Bu iki figür, esere heyecan ve hareket veriyor.

Zemine baktığımızda, köylü giysisiyle bir kadın ile bir adamın kör olup düşen kuşları topladığını görürüz. Ateşin zemine yansıması, yine sarının farklı tonları ve kahverengiyle gösterilmiş. İnsanoğlunun avlanırken kullandığı bu yöntemi eleştirel değil, realist bir bakışla aktaran Millet‘in 1875 yılında son nefesini vermeden yaptığı son resimdir bu.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz