Pazartesi, Ocak 17, 2022

Mehmet Günay Eser (Hayatı)

1992 yılında, Mersin’in Tarsus ilçesinde dünyaya gelen Mehmet Günay Eser lise öğrenimini Mersin Nevit Kodallı Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde 2.’lik derecesi ile tamamladı.

2015 yılında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Müzik Eğitimi bölümünden mezun olan Eser, Çukurova bölgesi başta olmak üzere Anadolu’nun farklı bölgelerinde müzik kültürü araştırmaları yürüttü.

Müziksel ögeleri sosyolojik unsurları ile ele alan çalışmalar yaptı.

Çeşitli yarışmalarda “solo bağlama icra” dalında dereceler aldı.

Çeşitli üniversitelerde “bağlama çalım teknikleri” üzerine sunumlar gerçekleştirdi.

2013 yılında ilk kitabını yazdı.

Başta Portekiz, Almanya, İsviçre gibi ülkeler olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında birçok konser verdi.

Armoni ile yakından ilgilenen Mehmet Günay Eser’in üçtelli, bağlama, piyano, keman, dört keman ve çeşitli orkestralar için birçok bestesi bulunmaktadır.

Hayri Dev ve Fethiyeli Ramazan Güngör’ün üçtelli teknikleri üzerine çalışmalar yapan Eser’in şu an 2 yeni kitap çalışması bulunmaktadır.

AKAD Kurucularından olan ve Müzik Köyü koordinatörlerinden olan Mehmet Günay Eser Toros Dağları başta olmak üzere çeşitli yörelerde, dağlarda, köylerde Anadolu Geleneksel Müziği’nin izlerini sürmeye devam etmektedir.

2017 yılı yaz aylarında aynı zamanda Genel Sanat Yönetmenliğini yaptığı Müzik Köyü’nde Dünya’nın farklı yerlerinden gelen katılımcılarla üçtelli saz atölyeleri yaptı ve konserler verdi.

2017 yılı Eylül ayında Güney Kore’ nin Jeonju ve Seul şehirlerinde, Üçtelli Quartet ile konserler veren Mehmet Günay Eser, bu turnesiyle üçtelli sazı ilk kez Uzakdoğu’ya taşıyan Üçtelli Quartet’ın genel sanat yönetmeni oldu.

Eylül 2017’ de İstanbul Haliç Üniversitesi’nde Üçtelli Quartet ile bir konser gerçekleştiren Mehmet Günay Eser, aynı zamanda Eylül ayında yayımlanan ve üçtelli saz da çaldığı “Anadolu’dan Üçtelli Ezgiler” adlı albümün genel sanat yönetmenliğini yaptı.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz