12 C
Bursa
Perşembe, Temmuz 29, 2021

İntihar Eden Sanatçılar (Mustafa Güney)

ANDREW KOENIG
Star Trek’in yıldızı Walter Koenig’in oğlu olan aktör Andrew Koenig 25 Şubat 2010’da ölü olarak bulundu. İntihar eden Koenig, 41 yaşındaydı.

BENJAMIN HENDRICSON
Emmy ödüllü aktör Benjamin Hendricson, ağır bir depresyon geçiriyordu. Polisin verdiği bilgiye göre 3 Temmuz 2006’da New York’ta kendini başından vurarak intihar etti. Hendrickson 56 yaşındaydı.

BRAIN KEITH 
Aktör Brian Keith kansere yakalandıktan sonra 75 yaşında 24 Haziran 1997’de kendine silahla ateş ederek intihar etti.

CAPUCINE
Kırmızı halıların, spot ışıklarının ve pahalı yapımların adresi olan Hollywood’un öteki yüzü de var. Onlar hayatlarına kendileri son verdi.
“Pembe Panter” filminde oynayan Capucine, 1990 yılında İsviçre’de oturduğu apartmanın 8’nci katından aşağıya atlayarak intihar etti.

CESARE PAVESE
İtalyan şair, romancı, çevirmen ve eleştirmen.
“Kendimi yalnız bırakmamak icin bütün gece aynanın karşısında oturdum” diyecek kadar yalnız bir adam.
İntiharından önceki gün, “Artık sabahı da kaplıyor acı.” diye kısa bir not düştükten sonra 27 Mayıs’ta günlüğüne şunları yazmıştır:
” ’48-’49′daki mutluluğumun hesabı görüldü. Bu soylu mutluluğun gerisinde şu vardı: Güçsüzlüğüm ve hiçbirşeye bağlanmayışım. Şimdi, kendime göre, girdabın içine girdim; güçsüzlüğümü seyrediyor, onu iliklerimde hissediyorum, beni ezen siyasal sorumluluğu yüklenemiyorum. Bunun tek çözümü var: İntihar. ” Cesare Pavese – 27 Mayıs 1950

CHARLES BOYER
Fransız aktör Charles Boyer, 26 Ağustos 1978’de karısının kanserden hayatını kaybetmesinden 2 gün sonra aşırı dozda ilaç alarak intihar etti.

CROLE LANDIS
1940’ların önemli yıldızlarından Carole Landis 29 yaşında aşırı dozda uyuşturucudan öldü.

CURT COBAIN
Nirvana grubunun vokali Kurt Cobain’in ölümü hakkında spekülasyonlar olsa da kayıtlarda ölüm nedeni intihar olarak geçiyor. 6 gündür kayıp olduğu öğrenildiğinde 8 Nisan 1994‘te cesedi evinin garajında bulundu. Kotunu, gömleğini ve ayakkabılarını giymiş olan Kurt, göğsünün üzerinde bir pompalı tüfek ile sırt üstü uzanmış durumdaydı. Tek bir kurşun ile suratını dağıtmıştı. Cesedin yanında birtakım kişisel eşyalarla birlikte bir de intihar mektubu bulundu. Mektup “sizi seviyorum, sizi seviyorum” sözcükleriyle sona eriyordu. 27 yaşındaydı.

DALIDA
Kahire doğumlu İtalyan asıllı şarkıcı, sinema oyuncusu. Kariyerini vatandaşlığına geçtiği Fransa’da yaptı. 55 altın plak[1] alan Dalida aynı zamanda “elmas plak” verilen ilk şarkıcıdır. 3 Mayıs 1987’de Montmartre’daki evinde aşırı dozda uyku ilacı alarak intihar etmiştir. Şöyle bir not bırakmıştır: Hayat artık çekilmez hale geldi. Beni affedin.

DANA PLATO
Sit-com oyunculuğuyla yıldızı parlayan ancak daha sonra kariyeri istediği gibi gitmeyen Dana Plato, 8 Mayıs 1999’da aldığı aşırı dozda ilaçlar yüzünden hayatını kaybetti. Plato öldüğünde 34 yaşındaydı.

DENNIS VE LINDSAY CROSBY
Dansçı olan kardeşler Dennis ve Lindsay Crosby, 2 yıl arayla intihar ettiler.

DIANA BARRYMORE
Günümüz aktristlerinden Drew Barrymore’un teyzesi olan aktrist Diana Barrymore, alkol ve ilaç bağımlılığı sebebiyle zor günler geçirdi. 25 Ocak 1960 günü ölü bulundu. Barrymore’un alkol ve aşırı dozda uyku ilacı sebebiyle öldüğü belirtilmişti.

ERNEST HEMINGWAY
Nobel ve Pulitzer Ödülü sahibi yazarın çoğu eseri, bugün Amerikan edebiyatının başyapıtlarından kabul ediliyor.
Küba’daki yeni rejim Amerika mülklerini devletleştirmeye karar verince Idaho’ya taşındı. Ruhsal sağlığı kötüye gitti. Hayatının sonlarına doğru her şeyin boş olduğuna dair fikirleri oluştu. 62 yaşında babası ve annesi gibi av tüfeği ile kendini vurarak yaşamına son verdi.

FREDDIE PRINZE
Komedyen ve oyuncu Freddie Prinze depresyona girmesinin ardından 29 Ocak 1977 tarihinde kendini başından silahla vurarak öldürdü. 22 yaşındaki aktörün ölümünün ardından toplanan jüri olayın bir kaza sonucu olduğu kanısına vardı.

IAN CURTIS
Şarkıcı, söz yazarı, besteci.
1977`de kurulan Joy Division grubunun vokalisti ve söz yazarıydı. Grubun adı Warsawdı. 1978 de Joy Division olarak değiştirildi. Grubun diğer üyeleri okul arkadaşları Peter Hook, Stephen Morris ve Bernard (Dicken)Albrecht’ti. 1979 da topluluk çarpıcı ritimleri ve şarkı sözleri ile büyük ilgi uyandıran ilk albümü Unknown Pleasures’ı piyasaya sürdü. Şöhretleri gün geçtikçe büyüyordu ve önlerinde hazırlıkları hemen tamamlanmış bir Amerika turnesi ve ikinci albümleri Closer vardı. Ancak, sara nöbetlerinin ve kötü evliliğinin bunalımından kendini kurtaramayan Curtis 18 Mayıs 1980 günü kendini asarak yaşamına son verdi.

JEAN SEBERG
Serseri Aşıklar filmiyle tanıdık onu. Bunalıma girdiği günlerde pek çok kez intihara kalkışmıştı. Trenin altına atlamaya çalıştıktan bir hafta sonra arabasında uyku ilaçları ve intihar notuyla birlikte cesedi bulunmuştu.

JERZY KOSINSKİ
Kafasına naylon torba geçirip kendi kendini havasızlıktan öldüren Çek yazar. İntihar öncesi yazdığı ayrılma notunda “Her zamankinden daha uzun bir süre uyuyacağım. Buna sonsuzluk deyin.” vardı.

JUDY GARLAND
Oz Büyücüsü’yle (1939) sinemaya çocuk yıldız olarak başlayan, Somewhere over the rainbow şarkısıyla tüm dinleyenleri ağlatan Hollywood oyucularındandır. Birkaç kez intihara teşebbüs ettikten sonra 1969’da aşırı dozda ilaç nedeniyle 47 yaşında hayatını kaybetmiştir.

LUCY GORDON
Genç aktris, Örümcek Adam 3 ve Serendipity filmleriyle tanınıyordu. Bir düzine filmde rol almasının yanında modellik kariyerini de sürdürüyordu. Henüz 28 yaşındayken doğum gününe iki gün kala Paris’teki dairesinde kendini asarak yaşamına son vermişti.

MARILYN MONROE
Kocası Arthur Miller’dan boşandıktan sonra depresyona girdi. 1962’de çekilen filmin setini aksattığı ve dönemin başkanı J.F. Kennedy’nin doğum günü için şarkı söylemeye gitmesi üzerine Fox şirketi tarafından filmden kovuldu, sözleşmesi iptal edildi ve film şirketi tarafından kendisine tazminat davası açıldı. Marilyn Monroe’nun filmdeki rol arkadaşı Dean Martin’nin başka bir aktrisle çalışmak istememesi üzerine işe geri alındı ve kendisiyle yeni bir sözleşme yapıldı. Ancak filmin çekimleri tekrar başlamadan önce yüksek dozda sakinleştirici ilaç alarak 5 Ağustos 1962’de Los Angeles’taki evinin yatak odasında henüz 36 yaşındayken hayata veda etti.

MARY KAY BERGMAN 
South Park’taki kadın karakterlere ses veren Mary Kay Bergman depresyon sonucu, 11 Kasım 1999’da 38 yaşında kendini silahla vurdu.

MAX LINDER
Sessiz film yıldızı Max Linder depresyona girdikten sonra karısı Jean Peters ile birlikte 31 Ekim 1925’te Paris’te aşırı dozda uyku ilacı alarak intihar ettiler.

NICK DRAKE
Britanyalı şarkıcı, söz yazarı ve besteci. Çekingen bir yapısı olduğu için turnelere çıkmayı reddedip evinde izole bir hayatı seçmiştir. 26 yaşında resmi kayıtlara göre intihar etmiştir. Yaşarken ilgi görmeyen Nick Drake öldükten sonra kült bir figür halini almıştır.

ONA MUNSON
“Rüzgar Gibi Geçti”nin yıldızlarından Ona Munson, 1955 yılında New York’ta ölü bulundu.

PAUL CELAN
Yahudi asıllı Rumen şair. Romanya’da doğmuş olmasına rağmen II. Dünya Savaşı sonrası dönemdeki Alman şiirinin önde gelen temsilcilerindendir.
1920 yılında Romanya’nın Czernowitz kasabasında dünyaya geldi. Asıl adı Paul Antschel’dir. 1937/1938 yıllarında ilk şiirini yazdı. 1938 yılında tıp eğitimine başladı fakat II. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla Romanya’ya döndü. Savaşın sonuna kadar on sekiz ay toplama kampında tutuldu. 1944 yılında İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne girdi ve ilk şiir kitabını yayınladı. 1945-1947 yılları arasında Bükreş’te çevirmenlik ve düzeltmenlik yaptı, 1948 yılında Paris’e yerleşti. 1955 yılında Paul Antschel ismiyle Fransız vatandaşlığına geçti. 1958 yılında Bremen edebiyat ödülü aldı. 1963 yılında bir psikiyatri kliniğine yerleşti Tahmini olarak 20 Nisan 1970’da Paris’te kendini Seiné Irmağı’na atarak yaşamına son verdi. Cesedi 1 Mayıs 1970 de bulundu.

PEG ENTWISTLE
Hollywood’da yaşanan en dramatik intiharı aktrist Peg Entwistle gerçekleştirdi. Hollywood tabelasındaki “H” harfine tırmandıktan sonra kendini aşağıya atan Entwistle’ın cesedi 2 gün sonra bulunmuştu.
PHILIP LOEB
Komünist olarak damgalanınca yer aldığı projelerden çıkmak zorunda kalan aktör Philip Loeb, depresyona girdi . 1 Eylül 1955 günü New York’ta bir otelde aşırı dozda uyku hapı alarak yaşamına son verdi.
RICHARD FARNSWORTH
Oscar Ödülü adaylığı bulunan aktör Richard Farnsworth, 6 Ekim 2000’de 80 yaşındayken kendini tabancayla öldürdü.

ROBIN WILLIAMS
Filmlerini belirtmeye bile gerek yok. Onu hepimiz tanıyoruz. Bir neslin hep seveceği isim olarak akıllarda kalacak. Her daim gülümsediğini görsek de içinde bambaşka sıkıntıları olduğunu kendini asarak intihar ettiğinde öğrenmiştik. İntihar ettiğinde 63 yaşındaydı.

ROMAIN GARY
Dünya çapında tanınan bir yazar, senarist ve yönetmendi. Tutkuyla bağlı olduğu eski eşi Jean Seberg’in 1979’daki intiharının da etkisiyle 1980’de, Paris’te yaşamına son verdi.

SERGEY YESENIN
Rus şair.
Sergey Yesenin, Stalin dönemindeki baskıların da etkisiyle psikolojik bir rahatsızlık yaşadı ve bir ay akıl hastanesinde kaldı. Noel için hastaneden çıkarıldıktan birkaç gün sonra, 27 Aralık 1925’te İngiltere Oteli’ndeki odasında kendini asarak intihar etti. Cesedinin yanında, intiharından bir gün önce bileklerini kesip kendi kanıyla Vladimir Mayakovsky’ye yazdığı veda şiiri bulundu.

STEFAN ZWEIG
Avusturyalı yazar.
Avrupa’nın içine düştüğü durumdan duyduğu üzüntü ve yaşamındaki düş kırıklıkları nedeniyle 22 Şubat 1942’de Rio de Janeiro’da, karısı Lotte ile birlikte intihar etti. Buna Hitler’in dünya düzenini kalıcı sanmasının verdiği karamsarlığın yanı sıra, kendi dünyasının asla bir daha varolmayacağı düşüncesi neden oldu.

SYLVIA PLATH
Depresyonu üzerine ayrıntılı bilgiler veren Sırça Fanus kitabının yazarı olarak bilinir.
1962-1963 kışı Plath için çok zor geçti.11 Şubat 1963’te, ikinci kattaki odalarında uyumakta olan çocuklarının yanına süt ve kurabiye bıraktıktan sonra, odalarının kapısını da içeri gaz girmeyeceğinden emin olmak üzere bantlayarak kapattı ve kafasını fırının içine sokarak intihar etti.
1963 yılında daha 30 yaşındayken intihar eden Plath’ın hayatı, Oscarlı oyuncu Gwyneth Paltrow’un ünlü şairi canlandırdığı “Sylvia” filmine de aktarıldı.

TONY SCOOT
Top Gun, True Romance, Crimson Tide, Man on Fire, Spy Game, The Taking of Pelham 123, Déjà Vu, Enemy of the State gibi filmlerle Hollywood’un en önemli yönetmenleri arasında gösteriliyordu. Alien ve Gladyatör ile tanıdığımız yönetmen Ridley Scott’un kardeşidir.19 Ağustos 2012 Pazar günü köprüden atlayarak intihar etmişti.

VLADIMIR MAYAKOVSKY
Dostu Sergey Yesenin intihar ettiğinde bileklerini keserek kanıyla ona şiir yazmıştı: “Elveda dost, elveda”
Vladimir Mayakovsky, buna karşılık hemen bir şiir yazıp, okumaya başlar fakat zamanın devrimcilerinden büyük tepki görür. Bu olaydan tam 5 yıl sonra; 1930’da silahla intihar eder.

VIRGINIA WOOLF
İngiliz feminist, yazar, romancı ve eleştirmen Virginia Woolf, Perde Arası romanını yazdığı sıralarda artık kendini yeterince yetenekli hissetmiyor, yeteneğini kaybettiğini düşünüyordu. Her gün savaş korkusu ve yeteneğini kaybetmenin vermiş olduğu stres, dehşet ve korku sonucu ruhsal bunalıma girmiş, 28 Mart 1941’de içinde bulunduğu duruma daha fazla dayanamayıp evlerinin yakınlarında bulunan Ouse nehrine ceplerine taşlar doldurarak atlayıp intihar etmiştir.

Kocasına bıraktığı not: “Sevgilim, yine çıldırmak üzere olduğumu hissediyorum. O korkunç yeniden yaşayamayacağımı hissediyorum. Ve ben bu kez iyileşemeyeceğim. Sesler duymaya başladım. Odaklanamıyorum. Bu yüzden yapılacak en iyi şey olarak gördüğüm şeyi yapıyorum. Sen bana olabilecek en büyük mutluluğu verdin. Benim için her şey oldun. Bu korkunç hastalık beni bulmadan önce birlikte bizim kadar mutlu olabilecek iki insan daha düşünemezdim. Artık savaşacak gücüm kalmadı. Hayatını mahvettiğimin farkındayım ve ben olmazsam, rahatça çalışabileceğini de biliyorum. Bunu sen de göreceksin. Görüyorsun ya, bunu düzgün yazmayı bile beceremiyorum. Söylemek istediğim şey şu ki, yaşadığım tüm mutluluğu sana borçluyum. Bana karşı daima sabırlı ve çok iyiydin. Demek istediğim, bunları herkes biliyor. Eğer biri beni kurtarabilseydi, o kişi sen olurdun. Artık benim için her şey bitti. Sadece sana bir iyilik yapabilirim. Hayatını daha fazla mahvedemem. Bizim kadar mutlu olabilecek iki insan daha düşünemiyorum.”

BEŞİR FUAT
Tanzimat Dönemi’nde bilim, felsefe, edebiyat eleştirisi, biyografi alanlarında eser vermiş sıradışı bir Osmanlı aydınıdır.
Ateistti. Kaderin insanın elinde olduğunu kendisine kanıtlamak için bileklerini keserek intihar etti. Öldüğünde 45 yaşındaydı. Hayatına son vermenin yanı sıra ölüm sırasında hissedilenleri bilimsel bir gözlem olarak kaydetmeyi de amaçladı ve arkasında birkaç satırlık bir tasvir bıraktı.
Fuad’ın intiharının hemen ardından İstanbul’da bir intihar salgını başlaması üzerine 11 Mart 1887 tarihinde gazetelerin intihar haberlerini vermesi yasaklandı. Yasak altı ay sonra kalktı.

KAAN İNCE

Şair. Verimliliğinin en üst aşamasında, bir otel odasından atlayarak intihar etmiştir.

NİLGÜN MARMARA
Nilgün Marmara, Yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamlarken Sylvia Plath üzerine incelemeler yaptı. Çeşitli dergilerde şiirleri yayımlandı. Sylvia Plath’in bireyin yalnızlığına ve varoluş sorununa bakışı genç şairi etkiledi ve etkilendiği yazar gibi 29 yaşında intihar etti. Günlüğünde “hayatın neresinden dönülse kârdır” ifadesi yer alıyordu.
SADIK HİDAYET
Modern İran edebiyatının önde gelen düzyazı ve kısa hikâye yazarı.
Sadık Hidayet sonunda tüm hayatını Batı Edebiyatı çalışmalarına ve İran tarihi ile folklorunu araştırmaya adadı. En çok, Guy de Maupassant, Çehov, Rilke, E.A. Poe ve Kafka’nın eserleriyle ilgilendi. Hidayet birçok hikâye, kısa roman, iki tarihi dram, bir oyun, bir seyahatname ile bir dizi yergili komedi ve taslak kaleme aldı. Yazıları arasında ayrıca birçok edebiyat eleştirisi, İran folkloru ile ilgili araştırmalar ve Orta Farsça ile Fransızcadan yapılmış çeviriler yer alır. Sadık Hidayet, İran Dili ve Edebiyatını uluslararası çağdaş edebiyatın bir parçası haline getiren yazar olarak kabul edilir.
Ölümünü yirmi beş yıllık arkadaşı Bozorg Alevi şöyle anlatır: “Paris`te günlerce, havagazlı bir apartman aradı, Championnet caddesinde buldu aradığını. 9 Nisan 1951 günü dairesine kapandı ve bütün delikleri tıkadıktan sonra gaz musluğunu açtı. Ertesi gün ziyaretine gelen bir dostu, onu mutfakta yerde yatar buldu. Tertemiz giyinmiş, güzelce tıraş olmuştu ve cebinde parası vardı. Yakılmış müsveddelerin kalıntıları, yanıbaşında yerde duruyordu.”
SADULLAH PAŞA
Şair olarak Alphonse de Lamartine’in şiirlerini Türkçeye çevirmiş ve bunlardan “Göl” adlı eser edebi çevirilerden en başarılarından olduğu belirtilmiştir. Sadullah Paşa’nın intiharına, Avrupa devletleri ile kendi ülkesini kıyaslaması sonucunda vatanındaki cehalet ve geri kalmışlık yüzünden girdiği bunalımın neden olduğu iddia edilmekle beraber, çocuklarını görmek için olsun İstanbul’a dönmesine izin verilmemesinden mütevellit kapıldığı umutsuzluğun ya da Büyükelçilik hizmetindeki kadınlardan biriyle gönül ilişkisinde kadının hamile kalması sonucu ortaya çıkacak rezaletten kurtulmanın yolunu bulmamasının sebebiyet verdiği de söylenmektedir.
SEHER ŞENİZ
Türk oyuncu, dansçı ve fotomodel.
Oynadığı toplam 22 filmin çoğu genelde o dönemin modasına uygun avantür filmler ve seks filmleriydi. Ancak ilk dönem filmleri içinde Yılmaz Güney´le başrolü paylaştığı Tehlikeli Adam (1965) gibi filmler de vardır. Birçok ünlü jönle beraber oynamasına karşın, güzelliği yüzünden hep vamp rollerinde gözüktü.
Yaşadığı bunalım sonucunda 29 Haziran 1984’de Mogadon adlı ilaçtan dört tüp içerek intihar girişiminde bulundu ve ancak uzun süren çabalardan sonra kurtarılabildi. 1992’de ikinci defa intihar girişiminde bulundu. Yüzlerce morfin hapı ve iki şişe viski içti ve bu defa başarılı oldu. 14 Mayıs 1992 günü, komşuların polise haber vermesi üzerine, evini kapısı açılmış ve ağabeyi Turhan Başdaş tarafından cesedi bulunmuştur. Ölmeden önce bir mektup bırakmıştır. Mektupta, yaşadığı olumsuz yıllardan duyduğu acıları “…daha 15 yaşındayken anlamıştım bu dünyadaki insanların ne mal olduğunu” cümlesiyle başlayarak anlatır ve şöyle devam eder: “Nihayet bu iğrenç dünyadan gitmeyi başardım. Ölmenin, ölmeye çalışmanın bu kadar zor olduğunu söyleselerdi alay ederdim. 15 yaşında anladım insanların ne mal olduğunu. Ben fahişe olmak için yaratılmamışım, hassas ve duygusalım. Öldüğümü kimse bilmesin. Peruklarımı yakıp, küllerini savurun. Müslüman geleneklerine göre gömülmek istemiyorum. Beni beyaz bir bornoza sarıp her yerimi kapatin o kadar”.
SUPHI KANER
Suphi Kaner, Yeşilçam’ın en sevilen komedyenlerindendi. Alkol bağımlılığı nedeniyle prodüktörlerin boykotuna uğrayınca, ardında sadece 30 yıl süren bir dram bırakıp intihar etti.
YAVUZ ÇETİN
Stüdyo çalışmalarını yürütürken yoğun depresyon teşhisi konulduğu için bir haftadır hastanede tedavi gören Yavuz Çetin, taburcu edildikten sonra Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak 31 yaşında yaşamına son vermişti.
HABERLER
HABERLER

1 Yorum

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz