Uzay İstilacıları: Çağdaş Görsel Sanatlarda Mekanın Yokoluşu (Marcus Graf)

Küba Sineması (Ignacio Ramonet)

Adaleti Arayan Bir Oyun: ‘Venedik Taciri’ ‘Ege Küçükkiper)

Telefon Çaldı (Fikret Kemal Tekin)

Dergi Çıkarmak ve Yayınlamak İçin Gerekli Belgeler (Mustafa Güney)

Sanat Tarihi 23 Aralık 2016
12.223

 

 

Bir dergi çıkarmayı düşünüyor ve dergi çıkarmanın kolaylığı veya zorluğu hakkında bir bilgi sahibi değilseniz yapacağız ilk iş internetten araştırmak oluyor. Kimi noktalarda faydalı da olsa internet, dergi çıkarma noktasında pek yardımcı olduğu söylenemez. Karşınıza bir yandan dergi çıkarmanın ne kadar zor ve külfetli bir iş olduğu hakkında bir sürü makale, diğer yandan dergi çıkarmanın resmi işlemleri hakkında bir sürü yanlış bilgiler sizi karşılar çünkü.

Dergi Çıkarmak İçin İlk Adım

Bir dergi çıkarmanın en önemli ve ilk adımı, o dergiyi sürekli bir şekilde çıkartacak ekibin oluşturulmasıdır. Ülkemizde çıkarılan dergilerin büyük bir çoğunluğu ya ikinci sayıyı yada ilk seneyi çıkartamaz. Daha önce planladıkları her şey genelde ters gider. Bu yüzden; dergi çıkarmaya niyetliyseniz kesinlikle o derginin yazar kadrosunu oluşturmakla başlamalısınız.

Dergi Okuyucularından Yazar Çıkarmak

Çıkarmaya çalıştığınız dergi sadece yazar kadrosuyla ayakta kalamaz. Herhangi bir nedenden dolayı dergiye yazı yazmakla yükümlü kişinin yazısını yazamaması derginin çıkma zamanını erteler. Bu tür sıkıntılardan kurtulmanın en kestirme yolu okuyucu kitlesinden yazar oluşturmaktır. Elbette yazıların kalitesi yani niteliği kendi yazar kadronuz kadar iyi olmayacaktır ama derginin çıkış aralığının oynamasını engelleyecektir.

Ne Kadar Zaman Aralığında Çıkmalı Bir Dergi

Ülkemizde dergiler ayda, iki ayda veya üç ayda bir yayınlanmaktadır. Eğer altyapınıza çok fazla güvenmiyorsanız ilk hedef üç ayda bir olmalıdır. Burada düşülen ilk hata, derginin ayda bir çıkarılmasını ve her türlü önlemin alındığı düşüncesidir. Bu tür kararlar alırken, çıkabilecek her türlü sorunu da mutlaka masaya yatırmalısınız. Çünkü bu hedefler tutmadığı zaman yaşanacak moral bozukluğu derginin çıkış sürecini yavaşlatabilir veya durdurabilir. Bu yüzden yapılacak en mantıklı şey derginin ilk planda iki ayda bir çıkartılmasıdır. Bu konuda bir sıkıntının yaşanmadığı görülürse eğer ileri ki sayılarda ayda bire düşürülebilir.

Ne Tür Bir Dergi

Ne tür bir dergi derken elbette derginin içeriğinden bahsetmiyoruz. Zaten dergiyi çıkarmaya karar verdiyseniz içerik de belli olmuştur. ‘Ne Tür Bir Dergi’den kasıt kaç sayfa, boyut, renkli mi siyah beyaz mı olduğudur. Çünkü her bir karar, aynı zamanda o derginin fiyatından tutun yazar kadrosunun üzerine düşen yükün ağırlığına kadar bir sürü soru ve cevabı beraberinde getirecektir.

Bir Dergi Çıkarmak İçin Cebimizden Ne Kadar Çıkar?

Bir derginin maliyeti 3 temel maddeden oluşur.

Birincisi; matbaa. Bir dergi çıkarmaya karar vermeden önce mutlaka uygun bir fiyattan anlaşma yapmalısınız. 1 adet derginin ne kadara mal olduğunu ve ne kadar çıkarılırsa eğer 1 adet derginin daha ucuza gelebileceğini mutlaka öğrenmelisiniz.

İkincisi; tasarımcı. Eğer bir tasarımcınız varsa sorun yok ama yoksa mutlaka bir dergiyi bütünüyle planlayabilecek bir tasarımcı bulmalısınız. Bu konuda internette uygun fiyatta iş yapabilecek ve bunları bulabileceğiniz web siteleri mevcut. (grafikerler.net gibi) Ama bir tavsiye almak isterseniz, mutlaka tasarımcının daha önceki işlerini görün. Sonra uygun fiyatta birilerini buldum derken, dergi çıkarma aşamasında kendinizi zor durumda bulabilirsiniz.

Üçüncüsü; dağıtım. Dergi birkaç türlü dağıtılabilir. Dağıtım Merkezleri aracılığıyla (ki dergiyi ilk çıkarma aşamasında bundan kolay kolay yararlanamazsınız. Belli bir sayıyı garantilemeden bunun yaratabileceği maliyeti gögüslemeniz zor çünkü), ilgili kitabevleri aracılığıyla. (genelde bu yöntem kullanılır. Zaten dergileri satacak yerler bellidir. Her dergi çıkartan buralara mutlaka uğrar. Dergi teslim edilir. Kaç tane teslim edildiğiyle ilgili bir tutanak tutulur. Zamanı gelince dergiler satılmışsa parası, satılmamışsa dergiler alınır. Burada anlaşma komisyon olarak yapılır. Yani satılan her dergiden bir miktar ilgili kuruma verilir), web siteleri aracılığıyla (Dergi satışı yapan siteler bol miktarda var, bunlardan biri veya birkaçıyla anlaşma yapılabilir. Yine burada satışı yapılan her dergiden komisyon alır web sitesi. Sizde kargoyla ilgili yerlere gönderirsiniz. Buradaki tek eksiklik ekstra kargo masrafının çıkmasıdır. Bu da dergi maliyetini artıracaktır.

Resmi İşlemler

Bir dergiyi çıkarmak için her şey hazırsa geriye sadece resmi işlemler kalır. İnternette bu konuda çok yanıltıcı bilgiler bulunmakta, dergi çıkarmayı düşünen kişileri yolundan caydırıcı yazılar kol gezmektedir. Oysa yukarıda sayılı şeyleri başarabilen kişi zaten dergiyi çıkarmış demektir. Devlet son dönemde dergi çıkarmayı bu açıdan çok kolaylaştırmıştır.

Dergi Çıkarmak İçin İstenen Resmi Evraklar

1. Yayın Sahibine Ait Belgeler

a. Dergiyi çıkaracak kişinin yanı yayın sahibinin nüfus kayıt örneği (muhtardan alınabilir)

b. İkametgah Adresi (muhtardan alınabilir)

c. Adli Sicil Kaydı

d. Diploma (en az lise mezunu olmalı)

2. Sorumlu Yazı İşlerine Ait Belgeler

Bir derginin hem sahibi hem de sorumlu yazı işleri müdürü olabilirsiniz. Kanunen bunu engelleyen bir şey yok. Ama sorumlu yazı işleri müdürünü başkasını göstermek istiyorsanız yukarıda ‘Yayın Sahibine Ait Belgeler’in aynısını sorumlu yazı işleri müdürü içinde almanız yeterli olacaktır.

3. İstenen Diğer Belgeler

Hangi ilde bulunuyorsanız o ilin adalet.gov.tr adresine girin. Anasayfada mutlaka Basın Bürosu diye bir bölüm bulunur. Buradan sizden istenecek ek belgelerin listesi bulunacaktır. Nedir bu belgeler.

a. Derginin çıkartılacağına dair yazı. (Bu bir dilekçe. Tahmin edersiniz ki devletle hangi işi yaparsanız yapın mutlaka bir dilekçe istenir. Sizde dergiyi çıkarmak istediğinize dair bir dilekçe yazacaksınız.

b. Dergi hakkında bilgilendirme yazısı. Bu yazı, dergi sahibinin, dergi sorumlu yazı işleri müdürünün hakkında kimlik bilgileri, derginin ne kadar zamanda, hangi alanla ilgili vb. ilgili teknik bilgilerin olduğu tek sayfalık bir metindir.

Her iki belgeyi de bulunduğunuz ilin adalet.gov.tr adresinden indirebilirsiniz. Mutlaka dilekçe ve dergi çıkarma örnekleri sitede bulunur.

Peki Sonra!

Bütün bu belgeler hazırlandıktan sonra bulunduğunuz ilin Adalet Sarayı’na gidin. Orada mutlaka bir Basın Bürosu bulunur. Oraya tüm belgeleri götürün. Belgeleriniz orada tek tek incelenecektir. Yaklaşık yarım saat sürer bu işlem. Daha sonra bilgisayardan bir çıktı alınıp size imzalatılacaktır. İmzadan sonra Basınla ilgili Cumhuriyet Başsavcısının karşısına çıkacaksınız. Bir sıkıntı yoksa size derginin çıkartılabileceğine dair bir belge vereceklerdir. Bu belgeyi kaybetmeyin ve saklayın. İlerde ne olacağı belli olmaz çünkü.

ISSN Numarası Almak Zorunlu mu?

ISSN numarası almak bir dergi çıkarmak için zorunlu değildir. İster ücretli ister ücretsiz bir dergi çıkartın ISSN numarası almak zorunda değilsiniz. Derginizi elden, internet yoluyla veya tanıdık kitapçılar gibi yerlerden vermeye veya satmayı düşünüyorsanız en azından süreklilik arz edene kadar ISSN numarası almanıza gerek yoktur. Eğer derginizi barkod okutma zorunluluğu yerlerde satma düşünceniz varsa ISSN numarası mutlaka gereklidir.

Genelde dergi çıkarılırken büyük hedefler ve hayallerin peşinde koşarız. Planlarımızı yaparken olabilecek bütün şartları yerine getirdiğimizi düşünürüz. Oysa pratik de her zaman işler bu kadar mükemmel gitmez ve bu sıkıntıların her biri dergi çıkarmayı geciktirmenin altyapısını hazırlar. Bu yüzden ilk hedef dergiyi çıkarmak ve sürekliliğini sağlamak olmalı. Eğer en azından üç dört sayı çıkarmayı başarmışsak ISSN numarası almanın şartları oluşmuş demektir. Böylece barkod olma zorunluluğu olan yerlere verebilme şansımız da varsa eğer bunu hemen gerçekleştirmenin zamanı gelmiştir demektir. Onu da buradan gerçekleştiriyoruz: http://www.ekygm.gov.tr/issn.html

En Son Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Belgelerde sizin cevapladığınız her şey aynı zamanda mutlaka uymanız gereken kurallardır. Yani hangi matbaadan basılacak sorusu bundan sonra o matbaada basılması gerektiğini ifade eder. Kaç ayda bir yayınlanacak sorusu mutlaka o süre aralığında yayınlanması gerektiğini belirtir. Sahibi ve sorumlu yazı işleri müdürüyle ilgili vermiş olduğunuz bilgiler mutlaka o kişilerin o dergide yer alması gerektiğini belirtir. Yazmış olduğunuz bilgilerden herhangi biri (adres, dergi adı, matbaa, sahibi ve sorumlu yazı işleri müdürünün isimleri, kaç ayda bir çıkartılacağı vb.) değişmişse mutlaka bununla ilgili dilekçe başvuru yaptığınız yere iletilmelidir. Bu değişikliği siz söylemeden fark ederlerse cezai bir işleme tabi tutulursunuz.

Son olarak dergi matbaa da basıldığı gün, dağıtıma başlamadan önce 2 adetini dergi başvurusunu yaptığınız birime mutlaka götürmek zorundasınız. Bu her sayı için zorunludur.

Bu arada unutmadan, basın kanununun son halini mutlaka okuyun, anlayın ve bilin.

Bol Şanslar!

 

Yorumlar

Yazıya 21 yorum yapılmış.

Burcu dursun 8 Aralık 2017

Peki ya kültür bakanlıpından ıssn numarası almak kısmı? Bu kısımla ilgili bilginiz var mı

Mustafa Güney 11 Aralık 2017

ISSN NASIL ALINIR?
Internet sayfamıza girip (www.ekygm.gov.tr) ISSN bölümüne giriş yapınız.
Yayınlanacak Yeni Süreli Yayın Başvurusu isimli formu doldurup yazıcı çıktısını alınız. (Daha önce ISSN almış yayıncılar, kullanıcı adı ve şifreleri ile “Kayıtlı Kullanıcı Girişi” bölümünden giriş yaparak ISSN başvuru formu dolduracaktır.)
Çıktısını aldığınız formu imzalayınız. (Firmalar ve Şahıs Şirketlerinin imza ve kaşeli bir şekilde evrak göndermesi gerekir. Kamu Kurumları, Üniversite, Dernek ve Vakıfların İmza,Kaşe ve Mühürlü bir şekilde evrakı göndermesi gerekir. Şahıs Yayımcıların imzalı olarak formu göndermesi yeterlidir.)
Bağlı bulunduğunuz ilin Basın Savcılığından alınan “Süreli Yayın Alındı”” belgesinin fotokopisi. (Bu evraktaki yayın adı ve yayıncı adı bilgileri ile ISSN sistemine yapılacak olan başvurulardaki yayın ve yayıncı adının birebir aynı olması gereklidir.)
Bu iki evrakın ISSN Türkiye Merkezi’ne (Adres: Fevzipaşa Mahallesi Cumhuriyet Bulvarı No:4/248 B Blok Ulus-Ankara)posta veya kargo ile gönderilmesi gereklidir. Faks veya e-posta ile yapılan evrak gönderimleri dikkate alınmaz.
Başvuruların ulaşmasının ardından yayın kontrolleri yapılacak ve ISSN numaranız, size atanan kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizle beraber e-posta yoluyla size gönderilecektir.
Çok Önemli, Mutlaka Okuyun!!!
Elektronik ortamda yayınlanan yayınların ISSN alabilmesi için “ilk sayının yayınlanmış olması zorunludur.” Akademik yayınlara ISSN atanabilmesi için ilk sayıda en az 5 makalenin yayınlanmış olması şartı aranır.
Gönderilen evraklar “ISSN Türkiye Merkezi’ne ulaştıktan sonra” 1 hafta içinde e-posta adresinize kullanıcı adı, şifre ve ISSN bilgileri gönderilmemiş ise ISSN Türkiye Merkezi ile telefon yoluyla mutlaka iletişime geçiniz.
ISSN başvurusu yapmış olduğunuz yayın adı ile yayının üzerinde yazan ismin birebir aynı olması gerekmektedir. Üzerinde aynı anlamlı yabancı dil sözcükler veya farklı ifadeler bulunan yayınlara ISSN atanmaz/ISSN atanmışsa da iptal edilir.
Yabancı ülkelerden lisanslanacak süreli yayınlarda, hak sahibi kuruluş ile yapılan lisans sözleşmesinin bir örneğinin, ISSN başvuru formu ve savcılıktan alınan evrakla beraber, merkezimize gönderilmesi gerekir.
Elektronik yayınlarda derginin yayımcısının mutlaka beyan edilmesi gerekmektedir. Bu bilgi, ISSN başvuru formunda beyan edilen bilgi ile birebir aynı olmalıdır.
Süreli yayına (Dergi, gazete, bülten, monografik seri vb.) ait bilgileri ve yayımcı bilgilerini (“Yayımcının Adı ve Süreli Yayının Adı” bilgileri haricinde) değiştirebilirsiniz. Değiştirdiğiniz bilgilerin ISSN Türkiye Merkezi tarafından onaylanması kaldırılmıştır.
Süreli yayının adında bir değişiklik var ise süreli yayına yeni ISSN atanması gerekir. Bu durumda ISSN Türkiye Merkez yetkilileri ile irtibat kurarak yeni ISSN başvurusunda bulunmanız gerekir.
ISSN almış olarak yayınlanmakta olan bir süreli yayın el değiştirdiği takdirde, devir sözleşmesi ile ISSN Türkiye Merkezine bilgi verilmeli ve yayıncı değişikliği yapılmalıdır.
ISSN almış olarak yayınlanmakta olan bir süreli yayın el değiştirdiği takdirde bulunduğu ilin Cumhuriyet Savcılığından almış olduğu belgeyi de ISSN Türkiye Merkezine diğer belgelerle birlikte ulaştırmalıdır.
İlk defa ISSN alacak süreli yayınlar, http://www.ekygm.gov.tr adresinden dolduracakları Süreli Yayın Başvuru Formunu, savcılıktan alınan belge ile ISSN Türkiye Merkezine göndermeleri gerekmektedir.
– Uluslararası bir süreli yayının Türkiye baskısını yayınlayacak kişi, kurum ve kuruluşlar, uluslararası süreli yayının merkezi ile yaptıkları sözleşme metninin bir örneğini ISSN Türkiye Merkezine göndermeleri gerekmektedir.
– Bir süreli yayın kapandığında ya da yayınına ara verildiğinde ISSN Türkiye Merkezine bilgi verilmesi gerekmektedir.
Yayınlanan süreli yayınların her sayasından 6 adeti Çoğaltılmış Fikir ve Sanat Eserlerini Derleme Kanunu gereği (yerel ve bölgesel gazetelerin 2 adedi) yayımcının bulunduğu ilin İl Halk Kütüphanesine (İstanbul’da İstanbul Basma Yazı ve Resimleri Derleme Müdürlüğüne) teslim edilmesi gerekmektedir.
Derleme nüshaları teslim edilmeyen yayıncılar hakkında ilgililerce yasal işlem başlatılacaktır.

Şahin tekin 28 Şubat 2018

Dergi yazarlarını nasıl bulabiliriz,bir maaş bağlamak zorundamıyız yoksa yazdığı yazı başınamı para verilecek ve ortalama ne kadar fiyat tutar

Mustafa Güney 4 Mart 2018

Bir dergi çıkarmak için öncelikle bir yazı stoku ve bu yazıları yazacak bir yazar kadrosu elinizde bulundurmak zorundasınız. Eğer sadece elinizde oluşan yazılarla bir dergi çıkartıp en azından sonraki iki sayıyı bloke edecek bir yazı stoku elinizde yoksa derginiz büyük bir olasılıkla bir sonraki sayıyı görmeyecektir. Bu yüzden ilk sayıyı gerekirse bekletip bu sorunu ortadan kaldırmanın yolunu bulun.
Derginiz çıktıktan sonra mutlaka sizinle iletişime geçecek kişiler olacaktır, bu kişiler arasından yeni bir yazar grubu yaratabilirsiniz ama sadece buna kısa vadede bel bağlamayın.
Ücretli bir yazar arıyorsanız bunun için ilgili siteler mevcut (sadeceon, bionluk ve belli bir ücret karşılığında size, yani çıkardığınız derginizin içeriğine uygun yazılar yazacaklardır.

Rıdvan 5 Nisan 2018

merhaba ben ilk başta dijital dergi çıkartmak istiyorum. daha sonra işler rayına girerse basılı dergiye geçmek istiyorum. Dijital dergi içinde yukarıdaki prosedürleri yapmak zorunda mıyız ?

Mustafa Güney 5 Nisan 2018

Merhaba Rıdvan.
Devlet son dönemde internetteki hukuksuzluğu azaltmanın yol ve yöntemlerini aramakta. Bu açıdan devletin basın kanununun 11. madde de belirttiği “Basılmış eserler yoluyla işlenen suç yayım anında oluşur.” maddesini mutlaka dikkate almanızı isterim.
Bunun haricinde herhangi bir işlem yapmak zorunda değilsiniz.
Edergilerin herhangi bir bildirim zorunluluğu bulunmamaktadır.

Mustafa Yılmaz 27 Nisan 2018

Merhabalar mustafa bey , bizim alt yapımız mevcut ; şirketimiz , vergi levhamız , tasarımcı ve doğan haber ajansıyla aylık anlaşmamız dahi var.Fakat dediğiniz gibi çok kafa karıştırıcı bilgiler dolanıyor internette.Eskişehir de beyanname bulamadık siteden.İstanbul ve afyon var.Pazartesi günü ilk işimiz bunu adliyeden almak olacaktır ( Bu mümkünmü ? ) 2.Sorumuz ise , yayın sahibi ve sorumlu müdür aynı kişi olabilir demişsiniz fakat istanbul adliyesindeki beyannamede 2 si için farklı şeyler isteniyor.Tek bir kişi yayın sahibi ve sorunlu müdür olması kesinmidir ? 3. Sorumuz da 1 klasör ve 5 mavi kapaklı dosya isteniyor, bunları ne yapıcaz ?

Mustafa Yılmaz 30 Nisan 2018

Mustafa bey bugün basın savcılığına giderek bizzat herşeyi öğrendik fakat orada bizden şirket sözleşmesi iztenmektedir.Şahıs firması olduğumuzu belirtmemize rağmen muhakkak sözleşme vardır dedi oradaki arkadaş.Muhasebecide durumdan bilgisi yok.A.Ş yada limited olsak tamam ama tek kişi lik şirket acil yardımınızı bekliyoruz

Mustafa Güney 30 Nisan 2018

Mustafa Bey.
1. İlk sorunuz beyanname adliyede bulunur mu derken sanırım formdan bahsediyorsunuz. Evet form basın bürosunda bulunur.
2. Yayın sahibi ve sorumlu müdür aynı kişi olabilir tabiki. Çıkarmış olduğum dergi de ben iki sorumluluğu da üstleniyordum.
3. Klasör ve mavi kapaklı dosya benden istenmedi. Geçmişte bunların istendiğine dair yazıları internette görmüştüm. Kendim bizzat bu işlemleri yaparken bunu yaşamadım. Bu yüzden yazıma da eklemedim.
4. Şirket sözleşmesini muhasebecinizin bilmesi gerekir. İnternetten ana sözleşme örnekleri diye bir arama yaparsanız karşınıza çıkacaktır.
Gelişmelerden bizleri de haberdar ederseniz yazıma ek bilgileri de eklemiş olurum. Ben de şirket sözleşmesi, klasör ve mavi kapaklı dosya istenmedi. İlki önemli. Belki ildeki basın bürosunun ek tasarrufudur.

Mustafa Yılmaz 30 Nisan 2018

Mustafa bey sizden sözleşme istenildimi? Sizin dediğiniz gibi internette sözleşme arattım fakat anonim ve limited için sözleşmeler çıkıyor , şahıs şirketi olarak çıkmıyor.Büyük ihtimalle oradaki arkadaşın bu konu hakkında bilgisi yok.Yarın detaylı bilgilendirme yapıcam

Mustafa Güney 1 Mayıs 2018

Hayır herhangi bir sözleşme istenmedi.
Dergi çıkartan birkaç arkadaşa daha sordum onlardan da böyle bir şey istenmemiş.

Mustafa Yılmaz 17 Mayıs 2018

Merhabalar tekrar Mustafa bey , Dergimiz yayın hayatına başladı.Bizden istenenler ve yapılan işlemler şunlardı;
Savcılığa gittik dediğiniz gibi basın büro bize beyanname çıktısı verdi bu beyannamede bizden istenen evraklar imtiyaz sahibi ve sorumlu yazı işleri müdürü için Noter onaylı eğitim diploması ,vukuatlı nüfus örneği , ikametgah , sabıka kaydı.Bu belgeleri topladık ve beyannameyi doldurduk savcılığa geri götürdük.Bizi savcıya çıkarmadılar direk kendileri imzalattı Alındı belgesini tarafımıza verdiler.Çok teşekkürler Mustafa bey dediğiniz gibi kolay bir işlemmiş.Bizden şirket sözleşmesi istenmişti firma olarak çıkardığımız için ama şöyle bir fark varmşı.Şahıs firması olduğumuz için şahıs sahibinin adı yazıyor imtiyaz sahibinde

Mustafa Güney 17 Mayıs 2018

Hayırlı uğurlu olsun….

yasin 11 Temmuz 2018

mustafa bey merhabalar bir devlet kurumunun dergi çıkarmasında yasal bir sorun var mı? bu konuyla alakalı mevzuatlar hakkında bilginiz var mı?

Mustafa Güney 11 Temmuz 2018

Anladığım kadarıyla bir devlet kurumunda çalışıyorsunuz ve kurumunuzla ilgili bir dergi çıkarmak istiyorsunuz. Eğer soruyu doğru anladıysam cevabı şu: Devlet, memurlarına sadece iş çalışma saatleri içinde kendi koyduğu kurallara uymasını beklemez. Aynı zamanda iş çalışma saatleri dışında da yapmış olduğu eylemlerden dolayı memuru denetler. Bu açıdan çıkaracağınız derginin ilk olarak “ücretsiz” yani ticari bir kar sağlamaması gerektiği kanunla belirtilmiştir.
Eğer değişiklik veya yeni bir düzenleme olmadıysa 657 nolu devlet kanununu ve 5846 nolu fikir ve sanat eserleri kanununu incelemenizi tavsiye ederim.
İşlemlerinizi yaparken ohal durumunu da gözönüne almanızı tavsiye ederim.
Hata yapmamak için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ulaşıp sorunun çözümüyle ilgili bir bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır.

Serpil Hazır 23 Temmuz 2018

Mustafa bey biz son zamanlarda isletme sahibi bayanlarin artması sebebiyle hem magazin hem bayan ticari vbbb konulardan olusan de4gi çıkaracağız bayan grubumuzla yanlız resmi talepte lise mezunu olma şartı katimi yoksa ilkokul olabiliyormu çünkü arkadaş ilkokul mezunu degil prof gibi hem çevreside geniş tavsiyeniz ne o çok olmak istiyor dergi yetkilisi olmayı

Defne Tilev 2 Ağustos 2018

Merhabalar,

Ben el sanatlarıyla ilgileniyorum ve ilgi alanıma ait ne basılı ne dijital bir dergi bulamadığım için, kendim ücretsiz bir e-dergi çıkartmayı planlıyorum.

Abonelere ücretsiz olacak bu e-dergide reklam alabilir miyim? Şirket değilim. Fatura kesme imkanım yok. Bu haliyle vergi dairesi ya da başka bir kurumdan izin almalı mıyım?

Şirket olmadan da reklam gelirlerinin vergisini ödeyebileceğim bir uygulama var mıdır?

Değerli vaktiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Mustafa Güney 3 Ağustos 2018

Serpil Hanım.
Lise mezunu ve üstü olmak zorunda.

Mustafa Güney 3 Ağustos 2018

Defne Hanım.
İnternetten alınan reklam ücretleriyle ilgili bir sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum.
Eğer edergi olmasına rağmen reklam alabiliyorsanız ne mutlu.
Bununla ilgili bir takip mekanizması yok.
Ama edergi aşamasındayken bile reklam alabiliyorsanız en kısa zamanda yasal bir şirket ve dergi çıkarmayı düşünmelisiniz.

Hakan Ongun 6 Ağustos 2018

Mustafa Bey merhaba. Biz bir edebiyat dergisi açtık. Ilk sayimizi sattik. Ikinci sayiya hazirlaniyoruz. Fakat adliyede bizden herhangi bir vergi ile alakali birsey soylenmedi. Ve derginin yonetim adresi icin bir yer tuttuk. Herhangi bir sozlesmemis yok mal sahibi ile aile dostu. Herhangi bir problem teskil edermi ? Simdiden tesekkur ederim.

SalakFilozof 12 Ağustos 2018

Merhaba.
Adliye sizden vergi ile alakalı bir şey isteyemez çünkü sorumluluk alanı değil.
Vergi sizin kurmuş olduğunuz şirket ile alakalı ve vergilendirme şekil ve biçiminden kurmuş olduğunuz şirket sorumludur. Bu açıdan bir muhasebeci edinmeli ve ileride bununla ilgili bir sıkıntı yaşamamanız için gerekli çözümleri üretmelisiniz.
Derginiz de başarılar bu arada.