Salı, Haziran 28, 2022

Yusuf İhsan Bodur (Hayatı)

Yusuf İhsan Bodur 1959’da Fethiye’de dünyaya geldi.

Ailesinde saz ve üçtelli çalan babası ve dayısının etkisiyle geleneksel müziğe ve üçtelliye ilgi duymaya başladı.

Geleneksel müzik ile ilgili yolculuğunun ilk dönemlerinde ağırlıklı olarak bağlama çalan Yusuf İhsan Bodur, lise ve eğitim enstitüsündeki öğrenim yıllarının ardından öğretmen olarak Anadolu’nun farklı yerlerinde bulundu.

Fethiye’de görev yapmaya başladıktan sonra, üçtelli geleneğinin en büyük temsilcilerinden biri olan Ramazan Güngör ile sık sık görüşmeye başlayan Yusuf İhsan Bodur, bir yandan büyük ustadan el ve parmak teknikleri ve repertuvar konusunda pek çok şey öğrenme fırsatı buldu.

Saz ve üçtellilerini yapma denemelerine de girişen Yusuf İhsan Bodur bu denemeleriyle birlikte kendi yaptığı sazlar ve üçtellileri çalmaya başladı.

Fethiye’de çeşitli dinletiler vermeye başlayan Yusuf İhsan Bodur, bu dinletilerden birini de iki kent merkezinde bulunan binlerce yıllık Telmessos Antik Tiyatrosu’nda izleyicilere üçtelli dinletisi verdi.

2015 ve 2017’ de Müzik Köyü Projesi’nde yer alarak üçtelli saz ve kopuz üzerine atölyeler yaptı ve konserler verdi.

2016 yılında Gelenekten Evrensele Müzik Yolculuğu adlı festival kapsamında köy çocuklarıyla üçtelli saz atölyeleri yapan Üstad Yusuf İhsan Bodur, 2017’de yayınlanan ‘’Anadolu’dan Üçtelli Ezgiler ‘’adlı albümde üçtelli icralarıyla yer aldı.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz