Pazartesi, Ocak 17, 2022

Yunus Tonkuş (Hayatı)

1954 yılında Zile’de doğdu.

1973-77 yıllarında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu (şimdiki adıyla Marmara Üniversitesi) Seramik Bölümü’nde, 1977-85 yıllarında Stuttgart Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü’nde öğrenim gördü.

1983’de Carrara’da heykel çalışması (İtalya), 1985 ve 1986’da Stuttgart Güzel Sanatlar Akademisi’nde, 1986 ile 1991 yıllarında Braunschweig Teknik Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görevi yaptı.

Heykel sanatının zengin geleneğinden yola çıkarak, kendine özgü bir ifade biçimi oluşturma çabası içinde bulunan Yunus Tonkuş, dökümünü de kendisinin yaptığı bronz heykellerinde, figürü, değiştirim olanaklarının ışığı altında değerlendirmekte, bu konuyu biçim çeşitlemeleri yönünde geliştirmektedir. Taş heykellerinde ise, hareketsizliğin altında “gizlenmiş güç ve canlılık” imajını dışa vuracak bir çalışma yöntemi izlemektedir.

30’un üzerinde kişisel sergi açmış olan ve eserleri Amerika, Fransa, Japonya, Almanya ve Türkiye’deki özel ve kamu koleksiyonlarında yer alan sanatçı yaşamını ve çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz