Salı, Eylül 28, 2021

Yüksel Erimtan (Hayatı)

1928 yılında İstanbul’da doğan Yüksel Erimtan; Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdikten sonra 1951 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. 1951 yılında Karabük Demir Çelik İşletmelerinde başladığı çalışma hayatına, Diyarbakır ve Akhisar’daki NATO Havaalanı inşaatlarında ve Devlet Su İşleri Barajlar Dairesinde devam etti. 

1957 yılında özel sektöre geçip, 1959 yılında Gama Şirketler Grubunu kurdu, Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Azalığı görevini üstlendi. MİR Şirketini kurarak Rusya’da ilk büyük inşaatın taahhüdünü gerçekleştirdi. 1990 yılı sonunda EMT Şirketini kurarak, EMT A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Azası oldu.

1986 – 2009 yılları arasında, Uruguay’ın Türkiye Fahri Başkonsolosluğu görevini üstlenen Erimtan, ülkemizin kültürel ve sanatsal potansiyelini en iyi biçimde değerlendirmek, tarihi eserlerin ve kültür varlıklarının korunmasını teşvik etmek ve kaçırılmasını önlemek amacıyla 1996 yılında Kültür Varlıkları Koleksiyoncular Derneği’ni kurdu. Ülkemizin kültür varlıklarının ülke içinde ve dışında tanıtılmasına katkı sağlamak, aynı zamanda kültür ve sanat bilincinin gelişmesine yol açmak amacıyla 2009 yılında Yüksel Erimtan Kültür ve Sanat Vakfı’nı kurdu. 2015 yılında, Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi de bu vakfın bünyesinde açıldı.

Yüksel Erimtan; Devlet Tiyatroları Vakfı, ANAÇEV, ÇAĞSAV, HASVAK, AKA ve diğer birçok derneğin kurucusu ve üyesidir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz