Pazar, Eylül 25, 2022

Yeni ve En Yeni Müzik Festivali (25-27 Şubat 2022)

Yeni ve En Yeni Müzik Festivali’nin 25, 26 ve 27 Şubat tarihlerinde Matthias Osterwold’ün sanat yönetmenliğinde çevrimiçi olarak gerçekleşecek üçüncü edisyonu çeşitlilik, ulaşılabilirlik ve geçişkenlik kavramlarına odaklanıyor. İlki 2020 yılında gerçekleştirilen ve 2021 yılında pandemi şartları nedeniyle çevrimiçi olarak kurgulanan festival, bu yıl da paneller ve yeni müziğin çok yönlü yapısına odaklanan film gösterimleriyle yalnızca yeni müzik takipçilerine değil, çağdaş sanatın farklı disiplinlerine ilgi duyan, araştırmaya meraklı tüm dinleyicilere sesleniyor.

Festival, 25 Şubat Cuma günü, müzik ve sesin çağdaş sanatla ilişkisine odaklanan çevrimiçi bir seminerle başlayacak. Yürütücülüğünü Rana Gediz İren’in üstlendiği oturum, 20. yüzyıldan itibaren müzik ve ses ile görsel sanatlar arasında artan geçişkenliği, çağdaş bestecilerin görsel sanatçılarla gerçekleştirdikleri işbirliklerinden örnekler ve Arter sergileri aracılığıyla incelemeye açacak.

Cuma gününün ikinci etkinliği ise, Dinleyen Gözler İçin sergisinin düzenlendiği Arter’in 2. kat galerisinde Amy Salsgiver tarafından icra edilen performansı kayıt altına alan filmin prömiyeri olacak. Besteci ve perküsyonist Amy Salsgiver’ın, görsel dünyayı sesin ve sessizliğin perspektifinden keşfetmeye davet eden yapıtlarla bağlantılı olarak gerçekleştirdiği konser, John Cage ve John Luther Adams eserlerinin yanı sıra Jarosław Kozłowski’nin sergide yer alan Etik Üzerine Denemeler adlı yerleştirmesinden esinle Salsgiver’ın yazdığı yeni bir besteye de yer veriyor.

Festivalin ikinci günü, besteci ve akademisyen Sandeep Bhagwati’nin sunumuyla başlayacak. Matthias Osterwold’ün moderatörlüğünde gerçekleşecek çevrimiçi panelde, yeni müzik alanındaki çeşitlilik, kimlik politikaları, uluslararası ve ulusaşırı müzikal topluluklar ile etnomüzikoloji üzerinden tartışılacak. 26 Şubat Cumartesi günü, yönetmen ve müzisyenlerin katılımıyla, farklı kültürlerden beslenen performanslar ve gelenekler ötesi ilişkileri yansıtan uluslararası projelere dair kısa belgeseller de gösterilecek.

27 Şubat Pazar günü ise Yeni ve En Yeni Müzik Festivali’nde ulaşılabilirlik ve beden-enstrüman ilişkisine odaklanılacak. Günün ilk çevrimiçi paneli, müzikte erişilebilirliğin artırılması ve yaratım-paylaşım sürecinin girift yapısı üzerine bir araştırma ve tartışma alanı açacak. İkinci oturum ise, enstrümanlaşan bedenler ve insan bedeninin doğal ritminin müziğe dönüşümünden yola çıkacak. Panel, teknolojik gelişmeler ve transhümanizme dayanan müzikal deneyler ile en temel hareket yolu olan dans ve titreşimi konu edinecek. Festival, aynı günün akşamında, Merce Cunningham’ın 50 Looks adlı koreografisinin İBB Şehir Tiyatroları Çağdaş Gösteri Sanatları Merkezi işbirliğiyle yeniden yorumlanmasının atölye ve prova süreçlerini belgeleyen 50 Looks in Rainforest adlı filmin dünya prömiyeriyle sona erecek.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz