Cuma, Ocak 28, 2022

Vladimir Velickovic (Hayatı)

1935 yılında Belgrad’da doğdu.

En önemli Sırp ressamlarından olan Velickovic, Belgrad Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu.

1963-1966 yılları arasında Zagreb’de Krsto Hegedusic’in atölyesinde asistan olarak çalıştı ve 1966 yılında Paris’e yerleşti.

1983 yılından 2000 yılına kadar Paris Devlet Güzel Sanatlar Yüksek Öğretim Okulu’nda öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

1985 yılında Sırbistan Bilim ve Sanat Akademisi’ne üye olarak seçildi. Fransa’nın kültür ve sanat dalındaki en yüksek nişanı olan Şövalye ünvanına sahip olan sanatçının eserleri 1951 yılından beri birçok ülkede sergilenmiştir.

Paris Güzel Sanatlar Akademisi’ne üye olan Vladimir Velickovic, genç sanatçılara destek vermek amacıyla 2009 yılında Vladimir Velickovic Vakfı’nı kurmuştur ve vakıf halen çalışmalarını başarıyla yürütmektedir.

Eserleri; Paris Modern Sanatlar Müzesi, Belgrad Çağdaş Sanat Müzesi, Düsseldorf Kuensthalle gibi önemli müzelerde sergilenmektedir. Eserlerinde çoğunlukla şiddeti ortaya koyar. Bu şiddet, bir insanın diğer insanı aşağılamak, yok etmek, tabiatını bozmak için maruz bıraktığı şiddettir. Tablonun yüzeyi sanatçının iç yüzeyinin yansımasıdır. Sanatçı, izlerin işaretlerini alır, görselleştirir ve yansıtır. Böylece izleyici sanatçının ne farkettiğini ya da görmediğini anlar. Görsel bittiği zaman, izleyici sanatçının geçmişini, güncelini, köklerini, ihtiyaçlarını, eski ülkesini eserde izler.

Yaşamına ve çalışmalarına Paris’de devam etmektedir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz