Pazar, Ocak 16, 2022

Üçüncü Sinema ve Türkiye’deki Örneklerinden ‘Press’ Filminin İncelenmesi (Dr. Gökhan Bak)

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

55 Yorumlar

 1. Dr. Gökhan BAK hocamın sinemada ürün yerleştirme konulu makalesini okumuştum. Şimdi de bu Üçüncü Sinema konulu makalesine bayıldım. Herkesin yazamadığı, yazmaya çekindiği bu tür konularda objektif bakış açısıyla yazılan ender makalelerden. Tebrikler hocam. Sizin her çalışmanızı okumak isterim.

 2. Üçüncü Sinema konusunda ender çalışmalar yapılan ülkemizde bu makalenin ayrı bir önemi olduğunu vurgulamak isterim. Battal ODABAŞI hocamın çalışmalarından sonra böylesine sade anlatımlı makaleyi görmek bu konuyu pekiştirmeme neden oldu. Sinemaseverler muhakkak okuyun derim.

  • 3. Sinema gerçeğinin bir Türk filmiyle yansıtılacağını Gökhan hocam sayesinde öğrendik. Tüm lisans öğrencisi arkadaşlarıma Gökhan hocanın bütün makalelerini tavsiye ettim. Herkes sade anlatimina hayran kaldı. Bunu da ilk sizin sayenizde öğrendik. Diğer çalışmalarını da eklemeniz dileğiyle.

  • Sinema türleri arasında belki de en karmaşık yapıya sahip bir tür olan üçüncü sinemanın Türkiye’deki yapıtlarından birini inceleyen hocamıza teşekkür ederim.

 3. Üçüncü sinema çok ayrı bir sinema türü. Bu konuda hem yazmak hem de bir sinema eseri sunmak ayrı bir bilgi ve emek ister. Dr. Gökhan BAK hocamın kalemine sağlık.

 4. Günümüz şartlarında araştırma konusu bakımından fazla makale içermeyen güzel bir sinema konusu. Çok ve basitçe Türk sineması üzerinden açıklanmış. Okumanızı tavsiye ederim.

 5. Üçüncü Sinema ile yapılan çalışmalara göz attığımda Türkiye’de yapılan çalışmalar arasında en sade ve en basit anlatımlı makalenin Dr. Gökhan BAK’ın yazdığı bu makale olduğunu gördüm. Lisans eğitimim bitti. Yüksek lisans eğitiminde bu konu üzerinde tez yazmama ön ayak olan bu makaleye ve bu eşsiz makaleyi yayımlayan siz site yöneticilerine saygılar sunuyorum. Lütfen bu şekilde herkesin her kesimin anlayacağı makalelere de yer verin. Makale dediğimiz anlaşılması zor kelimelerle boğulmuş herkes tarafından algılanmayan değil her kesim tarafından rahatlıkla anlaşılan bu sadelikte yazılan yazılar olmalı. Gökhan hocam emeğine sağlık. Üçüncü sinema dersini özetlemiş ve herkesin anlayacağı seviyede yazmışsınız. Sağ olun var olun.

 6. Dr. Gökhan BAK hocam; sayenizde, 3. dünya sineması ile 3. sinema arasındaki farkı bu kadar basit anlatımla anladım. Özellikle bu konuda aklına takılan varsa basit ve akılda kalıcı ifadelerle anlatılmış bu makaleyi okumalarını tavsiye ederim.

 7. 3. sinema günümüz sinema yapısından farklı olarak ortaya çıkmış ve izleyicisini büyüleyen bir sinema türüdür. Türkiye’de örneklerinden birinin sunulduğu bu makaledeki sadeliğe hayran kaldım. Her kesimin kolayca anlayabileceği bir üslubu var. Sinemaseverlerin okumasını tavsiye ederim. Dr. Gökhan BAK’ın diğer makalelerini de eklemenizi dört gözle bekliyorum.

 8. 3. sinema konusunda duayen isimleri yaptığı çalışmalara da atıfta bulunan ve sade anlatımıyla biz lisans öğrencilerine ışık olan Dr. Gökhan BAK hocama ve bu makaleyi ekleyen site yöneticilerine saygılar sunuyorum. Yukarıda yapılan yorumları dikkate alarak, Gökhan hocamın diğer makalelerini de sisteme bir an önce yükleyerek, biz öğrencilerin faydalanmasına sunmanızı bekliyorum. Lisans öğrencisi olarak 3. sinema dersini son sınıfta aldığımı, yüksek lisans konusu olarak da bu sinema üzerine çalışacağımı belirtmek isterim. Sağ olun var olun….

 9. 3. dünya sinemasıyla 3. sinema konusunu hep karıştırırdım. Ta ki böylesine sade anlatılan bir makale okuyana kadar. Gökhan hocamın diğer sade anlatımlı makalelerini de bir an önce eklerseniz müteşekkir oluruz.

 10. 3. dünya sinemasının en basit anlatım şekli olarak bu makaleyi okudum diyebilirim. Sıkıcı makale tarzlarına inat çıkmış gibi…..

 11. Çoğu kişinin çekinerek baktığı aslında siyasal sinemanın da daha derinden incelendiği bu 3. sinemanın ne olduğuyla yüzleşmek isteyen sinemaseverler ve RTS öğrencileri; bu makale sizin için biçilmiş kaftan…..

 12. Sayın Editör hocam;
  Dr. Gökhan BAK sayesinde ciddi mânâda makale okumayı sevdim. Geçen yıl en çok beğenilen ve en çok okunan listesinde 1. sırada olduğu için herkes okuyabiliyor diye seviniyordum. Bu sene ne oldu da listede görünmüyor? Lütfen başka okurlar da okusun ve istifade etsin. Listedeki yerini koruduğuna eminim. İyi çalışmalar.

 13. Sayın Yetkili Hocam,

  Geçen sene popüler yazılara bakınca Gökhan hocamı görüyorken bu sene göremiyorum. Bunu görmek için en çok okunan kriteri geçerli olduğunu düşünüyorum. Lütfen aynı şekilde en çok okunma kriterlerini göz önünde bulundurun ve de herkesin her kesimin okumasına izin verin. Bu şekilde makale gizlenirse kimse istifade edemez. Geçen sene sadece ben etrafımdaki yüzlerce insana tavsiyede bulundum. Bu sene de aynı şekilde tavsiyeme uyarak eminim yüzlerce insan okuyordur. Bu kadar okuma da sistemde görülünce yine en başlardaki yerini alması gerekirken maalesef göremiyorum. Bu şekilde düzeltme yapmanızı ve hatta daha fazla eserlerini de sisteme yüklemenizi rica ediyorum.

 14. Gökhan hocam, üslubunuz harika. Bana göre en popüler yazı sizin yazınız olmalı. En beğenilenler listesinde de hep bir numara görünmelisiniz. Google akademik ve sobiad üzerinde birçok çalışmanızı gördüm. Hepsi de muhteşem yazılmış. Editör hocama buradan söylüyorum. Herkes bu yazılara ulaşsın. Diğer çalışmalarını da bir zahmet artık ekleyin. Diğer yorumlarda bunu elli kere yazmışlar her ne hikmetse siz bunu görmüyor ve de başka yazılarını eklemiyorsunuz. Madem eklemiyorsunuz ya da yazılanları kale almıyorsunuz o zaman neden yorum gönder bölümü açıyorsunuz. Hadi böyle bölüm açtınız yazıyı neden yayımlıyorsunuz. Yazılanları okuyup değerlendirin lütfen.

 15. Gökhan hocam bu kadar güzel bir konuyu göremeden bu okulu bitiremezdim. Diğer makalelerinizi de editör hocalarım eklerse başkaları da nasiplenir….

 16. Siyasi sinema ile hep karıştırdığım bir kavram olan 3.sinemayı anlatan en basit ve en sade makale. İyi ki varsın Dr. Gökhan BAK hocam.

 17. Eleştiri yapan Gökhan ALPARSLAN hocam, Press filmiyle ilgili genel bir tarama yaptım. Sadece Gökhan hocanın yaptığı bu çalışma var zaten. Bu yüzden iyi ki burada paylaşılmış ve de iyi ki okumuşsunuz. Salakfilozof’un editörüne yukarıda birkaç kişi yazmış ben de yazayım bari. Lütfen ilgili kişi, Gökhan hocamızın diğer makalelerini de ekleyin de bizim gibi sade ve okunması anlaşılır yazıları sevenler sayenizde Gökhan hocanın makalelerini okusunlar. Dikkate alacağınızı umuyor saygılar sunuyorum.

 18. Google scholar üzerinde tarama yapınca üst sıralarda olan bu çalışmanın birçok atıf aldığını da gördüm. Gerçekten sade ve anlaşılır üslubu hayran bırakıyor.

 19. Bir gazeteci olarak gözlerim dola dola okudum. Kesinlikle okuyun. Bir de filmi bilgisayarda açıp çözümlemedeki dakikaları ayrıca izlemenizi böylelikle konuya daha rahat hakim olmanızı tavsiye ederim. Gökhan BAK hocam teşekkür ederiz.

 20. Nerede o zamanki gazetecilik anlayışı diyerek makaledeki gazetecilik mesleğinin zorluğunu anlatmak isterim. İnsan inandığı değerler uğruna neleri göze alıyor. Okuyun da anlayın derim.

 21. Bir kere ağlamak isterseniz filmi izleyin. İkincisi filmi anlamak için bu makaleyi okuyun. Harika yazılmış. Efsane makale…

 22. Siyasi sinemanın da ötesinde bir bağımsızlık örneğini simgeleyen üçüncü sinemanın harika bir örneği. Emeğinize sağlık hocam.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz