Pazar, Ağustos 1, 2021

Tony Cragg (Hayatı)

1949 yılında Liverpool, İngiltere’de doğdu.

Üniversite eğitimine Gloucestershire Tasarım ve Sanat Koleji, Sanat ve Desen Bölümü’nde başladı. Ardından Wimbledon Sanat Koleji’nden mezun oldu ve lisansüstü eğitimini Londra Royal Sanat Koleji Heykel bölümünde tamamladı.

1988 yılndan beri Kunstakademie Düsseldorf’da profesörlük görevini sürdüren ve 2009 yılından beri de aynı okulda Eş Başkan olan Cragg genç yeteneklere ilham kaynağı olmuştur.

Heykellerini yaparken günlük ucuz malzemeler kullanan Cragg için asıl önemli olan, yapacağı esere ilham verecek form ve malzemeyi bulup fikri yaratmaktır.

2008 yılında Wuppertal’de Heykel Park’ını kuran sanatçının heykellerinin bir kısmı bu parkda sergilenmektedir. 1970’li yıllarda ortaya koyduğu çarpıcı heykellerle dikkat çeken sanatçının heykele olan bakışı, malzeme, bilim ve beden arasındaki ilişkileri incelemeye olan ilgisiyle tanımlanabiliyor.

Cragg heykellerinde malzeme, renk ve formun yoğun ve dinamik etkileşimini aradı. Katı ve durağan heykeli kendi iç dinamikleriyle bütünleştirdi. Değişim ve devinim heykellerinin özüdür. Katı malzemenin organik, doğal bir süreç dinamiğine dönüşmesi heykellerinin farklılığını meydana getiren bir unsurdur. Heykellerin sahip oldukları ve imgelemi zorlayan gerçeküstü görüntüler hayata sunulmuş bir katkıdır. 1988’de Turner Prize ödülünü alan ve dünyanın birçok ülkesinde sergiler açan sanatçı yaşamına ve çalışmalarına Wuppertal, Almanya’da devam etmektedir.

HABERLER
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz