Cuma, Ocak 28, 2022

Thomas Scheibitz (Hayatı)

1968 yılında Radeburg, Almanya’da doğdu ve Dresden Güzel Sanatlar Akademisi’nden 1996 yılında lisans ve 1998 yılında master derecesiyle mezun oldu.

Scheibitz’in ilk kişisel sergisi, UC Berkeley Sanat Müzesinde düzenlenen 1-geometrica B sergisi oldu. Scheibitz, bu etkinlikte sergilediği bir düzine eseri, sergi programı çerçevesinde Headlands Center for the Arts Sanat Merkezi tarafından düzenlenen yaz programında hazırladı.

Soyut bir sanatçı olan Scheibitz’in tuvallerinde genellikle anlaşılabilir imajlar kullanmasına karşın I-geometrica B bu tarzın dışına çıkan bir dizi geometrik şekilden oluşmakta.

Medya, sinema, televizyon ve dergilerden topladığı imajları kullanmayı seven Scheibitz’in parçalanmış, karmaşık ve canlı eserleri, çağımızın huzursuz ve enerjik özelliklerini yansıtıyor. Sanatçı, parlak renkli resim, çizim ve heykellerinde, çiçekler, binalar, manzaralar gibi alışılmış nesnelere soyut bir yorum kazandırarak, soyut ile somut, popüler imajlar ile sanat tarihi, tekdüzelik ile derinlik arasındaki geleneksel bölünmeyi ortadan kaldırmayı ve özne ile nesne arasındaki farkı belirsizleştirmeyi başarıyor. Betimlenen bir nesnenin nerede bittiği ve diğerinin nerede başladığı kesin olarak belli değil. Tuvalin dışına taşan süreklilik boyutu, izleyicilerin merkezin veya sınırların nerede bittiğini anlamasını engelliyor. Betimlenen mekan, bireysel olmanın yanı sıra daha geniş bir çevreyle de bağlantı kurmayı başarıyor.

Yaşamını ve çalışmalarını Almanya’da sürdürmektedir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz