Çarşamba, Ağustos 4, 2021

Thomas Ruff (Hayatı)

1958 yılında Zell am Harmersbach, Almanya’da doğdu.

1985 yılında Bernd ve Hilla Becher ile beraber fotoğraf eğitimi aldığı Düsseldorf Sanat Akademisi’nden mezun oldu. Düsseldorf’ta yaptığı çalışmalar sırasında, kavramsal seri fotoğraf yöntemini geliştirdi. İlk odak noktası 1950’lerin 1970’lerin Almanlarının yaşamının tipik özelliklerini yansıtmasıdır.

Arkadaşlarının portreleri, tanıdıklarının fotoğrafları, binalar bu çalışmalarının devamını oluşturur. Bunlar genelde, yüksek çözünürlüklü, pasaport tarzı portreler, duygusuz ifadelerdir.

Thomas Ruff’un bina portreleri aynı şekilde seri ve dijital olarak, tıkayan detayları kaldırmak üzere basılmıştır. Bu portrelerindeki tip binalar Batı Alman Cumhuriyetinin son otuz yıl içindeki ideolojisini ve ekonomisini temsil eder.

1992-1995 yılları arasında, dış mekan ve binaların gece görüntülerini üretti. Bu fotoğraflarda Körfez savaşı sırasında hem askeri alanda hem de televizyon yayını için kullanılan infrared teknolojisinden yararlandı.

1994 ve 1996 yılları arasında, bu işleri Stereoscopy imajları takip etti. 1990’larda başka bir seri olan Zeitungfotos’u üretti, bu seride büyütülmüş gazete küpürlerine orijinal alt yazıları olmaksızın yer vermiştir. 2006 yılında Thomas Ruff’a International Center of Photographys’s Infinity Award’u verilmiştir.

2000 yılından itibaren Düsseldorf Staatliche Akademisi, Güzel Sanatlar ve Fotoğraf bölümünde Profesör olarak görev yapmakta olan sanatçı yaşamına ve çalışmalarına Düsseldorf’ta devam etmektedir.

HABERLER
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz