Perşembe, Ocak 27, 2022

The Massacre of the Innocents Tablosu (Nicolas Poussin)

1594 yılında Fransa’da dünyaya gelen Nicolas Poussin, Fransız Barok resminin en önemli isimlerinden biridir. 71 yıllık yaşamında çok fazla ‘başyapıt’ veren ressamın 1628’de başlayıp bir senede bitirdiği “The Massacre of the Innocents” adlı eserinden söz edeceğim. Bebek İsa’ya dair önemli hikayelerden biri olan “Masumların Katli“ni işlediği bu tablo için Francis Bacon, “Şimdiye dek resmedilmiş en başarılı haykırış!” demiş.

Kutsal Aile‘, yani MeryemYusuf ve Bebek İsa‘nın Mısır yolculuğunun (bu yolculuğu Carracci resmetmişti) sebebini gördüğümüz bu tablo, 147 x 171 cm ebatlarındaki kanvas üzerine yağlıboyayla yapılmış. Tablo, Fransa’daki Conde Müzesi’nde sergileniyor.

Poussin, esere, zemine yakın; yani düşük bir açıdan bakmamızı istemiş. Biz, elindeki kılıçla ayağını göğsüne bastığı bebeği öldürmeye hazırlanan Romalı askerin caniliği ile can havliyle ellerini iki yana açmış bebeğin masumiyeti arasındayız. Acı içinde haykırarak askerin kalçasına sarılan kadın figürü ise tahmin edeceğiniz gibi, bebeğin annesi. “Masumların Katli” konusunu işleyen her tabloda ‘anne‘ figürü “Meryem“; katledilen bebekler ise aslında “İsa“dır. Daha doğrusu bu kutsal ikilinin safiyetine sahiplerdir.

Eserin sağ tarafında bebeği katledilen bir annenin feryadı izleyicinin içine işler. Sol taraf ise sağa göre daha yavaştır. Kılıcını bebeğe kaldıran askerin hareketi, bebeğin ellerini kaldırışındaki teslimiyet sanki zamanı durdurmuşturPoussin dikkatimizi sağdaki annenin acısını içimizde hissetmemizi isterken acaba soldaki ahengi farkedip esere daha sanatsal bir bakışla bakmamızı istiyor olabilir mi?

Arka planda mavi kıyafetli bir kadın görüyoruz. Bu kadın, yüksek ihtimalle oğlunu Romalı askerlere kaptırıp kontrolsüzce acısını yaşamakta. Daha da arkaya gidersek bir yapıyla karşı karşıya geliriz. Bu, bir tapınaktır. Zamanında Atina ile Mora Yarımadası‘nı birbirine bağlayan şehir devleti Korint‘te inşa edilen bu yapıyı Poussin, özellikle eserine yerleştirmiş olmalı.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz