Perşembe, Ocak 27, 2022

The Jewish Cemetery Tablosu (Jacob Isaacksz van Ruisdael)

Jacob Isaacksz van Ruisdael, Hollanda’nın Altın Çağı‘na değerli eserler vermiş bir ressamdır. 1629 ile 1682 arasında yaşayan Ruisdael‘in söz edeceğim tablosu, iki zıt kavram olan Yaşam ile Ölüm‘ü anlatan; yoruma göre alegorik bir eser. İsmi “The Jewish Cemetery” olan dilimize “Yahudi Mezarlığı” olarak çevrilen bu resim, ressamın gözlemlerinden ortaya çıkmış bir iş. 

Mekan, Amstel Nehri yakınlarındaki Ouderkerk Yahudi Mezarlığı. Buraya birkaç kez gelen Ruisdael, yerinde pek çok eskiz hazırladı ve 1655 – 1660 arasında bu ve en aşağıda paylaştığım ikinci versiyonu resmetti. Gerçekte, mezarlığın içinden akan bir nehir yok sağdaki ağaç yok. 142.2 x 189.2 cm ebatlarındaki tablo, Detroit Sanat Galerisi‘nde yer alıyor.

Nesnel olarak bakınca tabutlarla ve gökyüzüyle yaratılan karanlık atmosfer, Ruisdael‘in kullandığı kapalı renklerle desteklenerek eseri daha bunalımlı bir hale getirmiş. Sağ üst tarafta yıkık bir yapı görüyoruz. Bu yapı, mekana ‘terkedilmiş’ havası veriyor. Bunun zıttını veren diğer detaylara bakalım;

Eserin sol orta kısmında görünen yarım gökkuşağı ve sağda oldukça canlı ve sağlıklı görünen ağaç, esere adeta “ben yaşıyorum” dedirtiyor. Yıkık bir yapı ve mezarlığın bizi direkt Ölüm‘e götürdüğü resimde Yaşam‘ı bu kadar açık ifade eden öğeler, Ruisdael‘in yaptığı başarılı alegoridir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz