Perşembe, Ekim 21, 2021

The Dessert: Harmony in Red Tablosu (Henri Matisse)

Fransız sanatkar Henri Matisse, bir Rus koleksiyonerden resim siparişi alır. Mavi renginin yoğun olduğu yemek odasına uygun bir eser isteyen Rus’un siparişi, 1908’de yerine getirilir ve “The Dessert: Harmony in Red” ortaya çıkar. 180 x 220 cm ebatlarındaki eser, mavi değil; kırmızı ağırlıklıdır.

Önce esere hakim olan kırmızı rengi ve üzerindeki çiçek  desenlerinden bahsedeceğim. Eserin büyük bir kısmını kaplayan yemek masası, çiçek desenli kırmızı örtüyle kaplıdır. Bu görüntü, duvar için de geçerlidir ve ressam, odada birbirine geçen bu iki öğeyi ustalıkla ayırıp sunmuştur.

Masada tabak içinde meyveler, dağınık meyveler, şarap sürahileri görüyoruz. Sağ tarafta (eserdeki tek figür) görünen hizmetçi kadın, sakince masayı düzenlemekte. Hizmetçi kadının kıyafeti, kontrast oluştururken saçları, düzenlediği meyvelerle tuhaf bir şekilde uyumludur.

Hizmetçi kadının hemen arkasında bir sandalye görüyoruz. Bu sandalyenin aynısından eserin sol tarafında da var. Az detaylı, tek figürlü ve odak öğesi bulunmayan resimde yer alan bu iki sandalye, bizi geometriye götürüyor.

Sol taraftan devam ettiğimizde alanın büyük bir kısmını kaplayan bir peyzaj görüyoruz. Bu peyzajın bir tablo mu, yoksa bir pencere mi olduğunu ilk bakışta anlayamasak da onu üç boyutluymuş gibi gösteren pervazından ‘pencere‘ olduğunu çıkarıyoruz. Bu pencere, resme derinlik katmakta.

Aslında bu resim, kırmızı rengi ve dağınıklıktan ibaret. Dağınıklık, bizi bunu düzeltmekle görevli olan kişi olan (eserde) hizmetçiye götürür. Bu da eserdeki figürü kıymetli kılar ama yine de odağımızı bu figüre veremeyiz. Resim, Rusya’daki Hermitage Müzesi‘nde.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz