Salı, Ağustos 3, 2021

Tetsuya Ishida (Resim Albümü)

16 Temmuz 1973 yılında doğdu.

Japonya’da gündelik yaşamı sürrealist bakış açısı ile anlatan Japon ressam.

Yaizu’da dünyaya gelen Tetsuya Ishida, 4 çocuğun en küçüğü olup Babası Parlamento üyesi annesi ise ev hanımıydı. Yaizu Merkez Lisesinden 1992 yılında mezun olmuştur. Bu süreçte ailesi ve okul baskısı onu öğretmen veya kimyager olmaya doğru itmiştir. Bu deneyim daha sonra resimlerinde de toplumsal beklentilerin gençler üzerinde ki etkileri olarak yansıyacaktır.

Musashino Sanat Okulunda Görsel İletişim Tasarımı lisans eğitimi için başlamış ve 1996 yılında mezun olmuştur. Mesleki tercihlerinden mutsuz olan Ishida’nın ailesi, üniversite döneminde maddi destek sağlamayı reddetmiştir.

Üniversite günlerinden bir arkadaşı olan Ishida ve film yönetmeni Isamu Hirabayashi, çalışmalarını film / sanat füzyon projelerinde ortak çalışanlar olarak desteklemek için bir multimedya şirketi kurdu. Japonya’nın 1990’lardaki durgunluğunda yaşanan ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kalan ortak girişim, bir grafik tasarım şirketi haline geldi. Ishida, solo bir sanatçı olarak kendi kariyerini geliştirmesi için şirketi terk etmiştir.

1997’den 2005’e dek bir çok sergi çalışmasında övgüler almış ve bu arada bir çok çalışma gerçekleştirmiştir.

Resimlerinde Japonya’da ki yaşamın karanlık tasvirleriyle tanınmıştır.

Resimlerinde ki karakterler genellikle mutsuz ve vucutları bir makina parçası veya sistemin için sadece bir araç gibi diğer farklı nesnelerin parçaları gibi resmedilmiştir.

Resimleri incelendiğinde hapsolmuşluk, sıkışmışlık, mutsuzluk, melankoli hali mevcuttur.

10 yıllık sanat kariyerine 180 çalışma sığdırmıştır.

Tokyo’daki bir tren geçişi yolunda 31 yaşında ölmüştür.

HABERLER
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz