Çarşamba, Ağustos 4, 2021

Taylor Swift Şarkıcı mı Sanatçı mı?!… (Nehir Güney)

Taylor Swift hayranı mısınız? Yoksa sizde şüphe de olanlar mısınız? Neden birçoğumuzun parçası eksik. Neden bütünüyle alışamadık ona. Neyi eksik bıraktı da biz tamamlayamadık. İsterseniz hem dönem dönem  anları inceleyelim hem de incelerken ‘neyin eksik olduğunun’ farkına varalım.

 

1.TAYLOR SWİFT DÖNEMİ

İlk albümünün adı Taylor Swift’ti.Bu albümün tarzı country’di. Country dinleyen ve yapan kesim genelde ırkçı ve homofobik olur. İlk albümünün ‘country’ olmasından kaynaklı Taylor’ın Amerika’daki hayranlarının çoğu ırkçı kesimden gelir. Peki Taylor ırkçı mıdır? Bu sorunun yanıtı net. Tabii ki hayır. Birincisi; siyahi sanatçılarla düeti var (Kendrick Lamar, B.O.B vb. ). İkinci olarak siyahi arkadaşları var. Üçüncü olarak; homofobik olmadığını zaten kendisi bir şarkısında (Welcome to the New York) belirtmişti.Taylor-Swift

İlk singlen adı Tim McGraw olan şarkı Taylor’ı geniş kitlelere tanıttı. Country dünyasında büyük ses getirdi şarkı. Billboard’da 40 numara oldu.

İkinci single Teardrops on My Guitar Billboard listesinde 13 numara oldu. Billboard’a göre bu single Tim McGraw ile kalite olarak benzerdi. İki şarkıda Taylor’ın sağlam şarkı yazarlığının ve saf sesinin hediyesiydi. Birçok önemli eleştirmene göre sesi çok büyüleyici ve saftı.

Üçüncü single Our Song Amerika’da 16 numara oldu. Sean Dooley bu şarkıdan sonra Taylor’ın şarkı sözlerinin bir hikayeyi anlatmak gibi olduğunu belirtmiştir.

Dördüncü single Picture The Burn Amerika’da 28 numara oldu. Bu şarkının sözleri Taylor’un homofomik olduğunu düşündürttü insanlara.

“Herşey açık

Hayalime ulaşamadım

Farkettim kendini sevdiğini

Beni sevebileceğinden daha çok

Tamam git ve söyle arkadaşlarına

Benim takıntılı ve çatlak olduğumu

Harika, ben de benimkilere söyleyeceğim

Senin gay olduğunu ve bu arada

Nefret ediyorum o eski aptal pickup kamyonundan

Asla sürmeme izin vermediğin

Sen cahilsin, kalp kırıklığısın

Kim yalan söyleme konusunda gerçekten iyi

İzle beni çakarken kibriti

Boşa harcadığım zamanımın üzerine

Bana kalırsa

Sen sadece yakılmak için bekleyen başka bir fotoğrafsın

Gözyaşlarıyla kaybedecek zamanım yok

Sadece burada oturup intikamımı planlıyorum

Beni alıkoyacak hiçbir şey yok

Senin en yakın arkadaşlarınla çıkmaktan

Ve gelip

Bana üzgün olduğunu söylersen

Babam sana gösterecek

Ne kadar üzgün olacağını

Çünkü nefret ediyorum o eski aptal pickup kamyonundan”

Yabancı gençlik filmlerini takip ediyorsanız özellikle 2000-2010 arası yapımlarda erkekleri küçük düşürmek için onun gay olduğu yalanı ortaya çıkarılırdı. Taylor’da burada aynı şeye parmak basmış. İlk yıllarda hayranları sadece country kesiminden olduğu için göze batmadı.

Beşinci single Should’ve Said No 33 numara oldu listede. Eleştirmenlerden en kötü yorum alan şarkısı budur. Şarkının alt yapısı ‘’fazla sesli’’ bulundu ve Taylor’ın sesinin şarkıya uygun olmadığı söyledi. Albüm Amerika’da 5 milyon fazla satarken Amerika dışında sadece 100 binden fazla sattı.

 

2.FEARLESS DÖNEMİ

Fearless sadece Amerika’da 7 milyon, toplam da ise 8 milyondan daha fazla satmıştır. Albüm billboard listesinde 1 numara olmuştur. Çıktığı yılın en fazla satan albümü olmuştur. İlk single Love Story billboard listesinde 4 numara olmuştur. Bu single’dan sonra Taylor sadece country sevenler arasında değil bütün müzikseverler arasında tanınmaya başlamıştır. Şarkının sözleri olumlu eleştiriler almış fakat ‘sesi o kadar muhteşem değil’ yorumunu almıştır.

İkinci single White Story 13 numara olmuştur listede. 2 grammy kazanmıştır. Billboard; ‘Swift’in sesini sanki kalbimiz onun elindeymiş hissi veren bir ses’ yorumunda bulundu.taylor-swift-2

Üçüncü single You Belong With Me Amerika’da 2 numara oldu. Birçok eleştirmende farklı ve pozitif yorum almıştır. Hazır ‘You Belong With Me’den bahsetmişken, MTV ödüllerinde yaşanan hadiseden bahsetmeden geçmek olmaz.

Taylor Swift, MTV Ödülleri’nde You Belong With Me ile En İyi Kadın Video ödülünü kazandı ve ödülünü Taylor Lautner’den almak üzere sahneye çıktı. Sözlerine henüz başlamıştı ki, törene katılmadan önce biraz alkol de almış olan Kanye West sahneye atladı ve “Taylor senin adına gerçekten mutluyum ve bitirmene izin vereceğim, ancak Beyonce tüm zamanların en iyi videolarından bir tanesine sahipti! Tüm zamanların En iyi videolarından bir tanesi!” sözlerini söyledi ve kızgın bir ifadeyle sahneden ayrıldı. Tüm salon ve ekranları başındaki milyonlarca izleyici donakalmıştı. Tepki olarak salon Taylor’ı ayakta alkışlamaya başladı ve o esnada MTV yayını kısa bir süreliğine kesmek zorunda kaldı. Daha sonra, ödül töreninin sonunda Beyonce Yılın Videosu ödülünü kazandı ve konuşmasını yapabilmesi için mikrofonu tekrar Taylor Swift’e bıraktı. Beyonce’nin bu hareketi de büyük alkış aldı. Kanye sonra televizyon programında özür diledi.

Taylor bu albümle Grammy’nin en önemli ödülü olan Yılın Albümü ödülünü kazandı.

 

3. SPEAK NOW DÖNEMİ

Albüm yine sadece Amerika’da satış yapabildi ve 4 milyondan fazla sattı. Mean şarkısı 2 grammy kazandı. Bu albüm Taylor’ın neden bu kadar ödül aldığını veya neden bu kadar saygı duyulduğunun göstergesi olabilir. Taylor’ın yapmış olduğu şeyin sadece müzik olarak değerlendirilmesi eksik olur. Onun yapmış olduğu şey aynı zamanda insan olduğumuzu müzikle ve farklı duygularla bize göstermesi. Örneğin Speak Now dinlerken rahatlamanız, Dear John dinlerken karamsarlık ve yıkılmanız, Back to December dinlerken pişmanlık, Sparks Now dinlerken gençlik saflığının belirmesi gibi. Zaten şu anki şarkıcıların ve şarkıların sorunu da bu değil mi. Dinlerken şarkıların içine giremiyorsunuz. Hoşunuza giden bir ritim oluşturuluyor, İlk anki ritim keyfi geçtikten sonra bir daha yüzüne bakmıyorsanız. Hatta duyduğunuz da kapatma ve başka şarkıya geçme moduna geçiyorsunuz. Taylor’ın şarkılarını ise istediğiniz zaman tekrar dinleyebilirsiniz.

Taylor kendini geliştirmeye çok meraklı biri. Bildiğiniz gibi Taylor önceki dönemde sesiyle genelde olumsuz eleştiri almıştı. Bu dönem ise sesine çoğunlukla olumlu yorum yapılmış. Taylor sesini her şarkıya uygun olarak söylemiştir. Eğer dikkat ederseniz Ours şarkısında sesi daha ince cana yakın, Back To December’da ise sesi daha soğuk, daha kalın yani alt yapılarla çok uygun. Müziği para ve meşhur olmakla eşdeğer gören bir kitle ve sanatçı yığınının dışında kalan, üreten ve her koşulda kendini geliştiren kişiler beni her zaman mutlu etmiştir.

 

4. RED DÖNEMİ

Taylon’un geçmiş dönemlerinde tek sorunu 1 numarasının olmamasıydı. Bu sorun ve sıkıntıyı sadece eleştirmenler değil, aynı zamanda Taylor’da farkındaydı ve bu sorunun country ile çözülemeyeceğinin de farkındaydı. Sonuçta sadece Amerika’ya hitap ediyordu. 1 numara olmak için albümü pop yaptı. Tabi popu sevmesi ve yapanlara da hayranlık duyması bunu destekledi. Taylor’ın yaptığı country şarkılar insanın içinde umut, sevgi vb. oluşturuyordu. Kafa ütüleyen hit şarkılar yerine gökyüzüne bakıp hayal kurmanızı sağlıyordu. Taylor’ın hayranları Taylor’a, Taylor’da buna hayrandı. Red’in şarkıları genellikle olumsuzluk içindeydi ve şarkıların için Taylor’ın masum sesini duyamıyorlardı. Taylor’ın aşk hayatıda baya medyada eleştirilince birden Taylor Swift nefreti patlayıverdi. İşte başta Taylor Swift ismini okurken içinizde duyduğunuz olumsuzluk buradan kaynaklanmakta.

İlk single We Are Never Ever Getting Back Together resmen olay olmuştu. Şarkının en çok konuşma şekliyle söylenen sözleri dikkat çekmişti. İlk pop şarkısında bunları kullanması bana çok görkemli geldi. İkinci single Begin Again pop makyajlı countriydi. Elbette bir anda countriden vazgeçmesi düşünülemezdi.Taylor-Swift

Üçüncü single I Knew You Were Trouble listede 2 numara oldu. O We Are Never Ever Getting Back Together’dan daha olay oldu. Albüm ayrılık acısı üzerine kurulu ve diğer albümlerine kıyasla sözleri daha anlamlıydı. Hatta şunu diyebilirim ki kim kalbini kırmışsa cidden büyük bir yara izi bırakmış. Albümün tek kötü 22, WANEGBT ve IKYWT gibi şarkıların albümün konseptini bozması.

Albüm ilk haftasında en çok satan albümlerden biridir. Amerika’da 4 milyondan fazla, toplamda ise 6 milyondan fazla satmıştır. Yani Taylor Amerika dışında da tanınmaya bu albümle başlamıştır.

 

5. 1989 DÖNEMİ

Taylor 1989 ile yine Grammy’de yılın albümünü aldı. Albüm 5 milyon Amerika’da, toplam 9 milyondan fazla sattı. Taylor’ın tam olarak pop yaptığı dönem. Bu dönemi Shake İt Off ile açtı. Yani hepimizin radyolarda yüzlerce defa duyduğumuz şarkı ile. Çoğu kişi bu şarkıdan nefret etse de şarkı birçok eleştirmenden olumlu not aldı. Şarkı 1 numara oldu.

İkinci single Blank Space’de çok beğenildi. Kimi şarkılarında eksiklikler dile getirilse de, bu şarkı her yönüyle mükemmel eleştirileri aldı. Bana kalırsa yazdığı en kurnazca şarkı. Eğer dikkatli okursanız medyaya ve insanlara muhteşem göndermeler yapılmış. Electropop müzik türünde olmasına rağmen 2015te 9.2 milyon sattı. Time’ın yılın en iyi şarkıları arasında 2 numara oldu. Youtube’da en çok izlenen 4. Video, kadın şarkıcıları arasında ise izlenen en fazla video oldu.

Tüm bunlar olurken Katy-Taylor kavgası beliriverdi. Taylor’ın açıklamasına göre Katy Taylor’ın turnesindeki dansçıları alarak turunu sabote etmiş. Bu olaylar olurken Üçüncü single Style çıktı. Şarkı liste başarısı göstermedi ama genel olarak olumlu yorum aldı. Katy-Taylor olayı gittikçe büyüyordu. Her magazin sitesinde Taylor-Katy karşılaştırması yapılıyordu. Dördüncü single Bad Blood seçildi. Herkes bu şarkının Katy’e yazıldığını söylüyordu. Çıktığı gün 24 saatte en fazla izlenim alan video oldu. Billboard’a 1 numaradan girdi. Yayınlanan video klipte şarkıya Kendrick’te eşlik etmişti. Şarkının ilk versiyonu çok fazla olumsuz yorum aldı. Bir sürü eleştirmene göre Swift’in yaptığı en kötü işlerden biriydi ve şarkı ‘’klişe’’ olarak tanımlandı. Kendrick ile yaptığı versiyonda ise daha olumlu yorumlar aldı. Beşinci single Wildest Dreams 5 numara oldu. Şarkı Lana Del Rey’in tarzına benzetildi. Taylor videoyu çıkardığında ırkçılık ile suçlandı. Klipte olaylar Afrika’da geçmesine rağmen tek bir tane bile siyahi yoktu. Bu albüm başta baya yadırgandı. Swift’in eski derinliği olmadığı düşünüldü. Bana sorarsanız Red derinliğini herkesin görebileceği şekilde dile getirmiş ama aynı zamanda 1989 ‘un derinliği ise içinde saklı. Bu albümün tek kötü yanı rahatlatıcı değil.

 

SONUÇ

Taylor’un yeteneği tartışılmaz. Gerek şarkı sözleri, gerekse prodüktörlüğü onu büyük bir olasılıkla hep zirveye yakın tutacak. Dönem dönem zirveden bizlere baksa da, yeniden oraya çıkmak için aşağılara doğru ineceği aşikar.

Yetenek her zaman sizi sanatçı yapmaz. Bir ressamın el becerisi, bir şarkıcının duyma becerisi, bir şairin ise yazma becerisi onu sanatçı yapmaya yetmez. Birşeyler üretmeye niyetli herkes de azçok buna benzer şeyler açığa çıkabilir çünkü. Üretkenlik, başarı, önderlik, zihin açıcılık, yol göstericilik de olmalı ki sanatçıyı diğerlerinden ayırabilecek olgulara sahip olalım.

Bize ürettikleriyle farklı bir bakış açısı sağlayamıyorsa, basit veya zorlu bizlerin sorunlarını dile getirmiyor veya çözüm üretmiyorsa bir parçası her zaman eksik olacaktır.

Micheal Jackson’ın bizim gözümüzdeki yeri ‘We Are The World’ gibi dünyadaki sorunlara değinen şarkılar değil midir. Bob Dylan’ın yüceliği Masters of War gibi bir sürü savaş karşıtı şarkıları ve duruşu değil midir. Örnekler artırılabilir, sanatçılar da. Taylor belki bu kavramlara hayatında değer vermiş olabilir ama müziğinde bunu yansıtmadıkça bir yanı hep eksik kalacaktır. Ve tabi ki bizdeki yarımızı da.

Umarım bir sanatçıyı ayırt etmede en önemli kriterlerden biri olan bu eksiklikleri de en kısa zamanda tamamlar. İşte o zaman yaşarken ve öldükten sonra da ayakta her zaman alkışlanacak biri haline dönüşür.

HABERLER
HABERLER

7 Yorumlar

 1. Nefret ile yazılmış gibi gözüküyor. Bir kişiyi sanatçı yapan ortaya çıkardığı kaliteli eserlerdir. Bir ressam resim yaparken her zaman güncel olaylara direnişe yönelik resimler çizemez müzik içinde bu geçerli. Taylor Swift kesinlikle bir sanatçı bunu sadece ilk albümünü dinledikten sonra bile anlayabilirsiniz ortaya çıkardığı eserlerin konusu aşk vs olabilir ama bu onu sanatçı olmasına engel değil

 2. Yazıyı dikkatli olursan ne onun üretiklerini ne de onu yargılamıyorum.
  Orada yargılanan şey onun sanatçılığı ya da onun sanatçı kişiliği değil.
  Genel anlamda halkın veya halkların en iyilere verdikleri tepkiden kaynaklı bunu söylüyoruz çünkü defalarca gördük ki milyonlarca satabilirsiniz, milyonlar tarafından takip edilebilirsiniz ama tarihsel olarak ayakta kalmanızı sağlamaz.
  Ben bunu en önemli eksiklik olarak gördüğüm için ön plana çıkardım.
  Bu açıdan, bu söylediklerim olumsuz bir eleştiriden çok herkesin ve her zaman daha fazla sevebilmesinin bir koşulu olarak sundum.
  Bir Taylor Swift hayranı olarak böyle bir tavsiyede bulunmaya hakkımın olduğunu düşünüyorum x xx .

 3. Merhaba Nehir.
  Bu gelişmeden haberin var mı?
  2009’dan beri Grammy, VMA gibi ödül törenlerinde kapışan, sonra da sosyal medyada barışan Kanye West-Taylor Swift ikilisi son dönemde iyi geçiniyordu. Ancak Kanye West’in ‘Life of Pablo’ albümündeki ‘Famous’ parçasıyla barış çubuğu kırıldı. West’in şarkısında “Hâlâ Taylor’la yatabileceğimizi düşünüyorum/O f… ben meşhur ettim” sözleri. Taylor, (yine) Grammy Ödül Töreni’nde “Şöhretimi kendine mal etmeye çalışanlara başarım hediye olsun” tadında konuşma yaptı. West “Ondan onay almıştım, çok beğenmişti” açıklamasını yapsa da Swift, rap yıldızını ‘feminizm karşıtlığıyla’ suçladı. “Neyse, muhatab olmak istemiyorum” diyerek konuyu kapattı. Kimse Swift’in dürüstlüğünden şüphe etmedi. Sonuçta her türlü kalp kırıklığını, arkadaş problemlerini şarkılarına döken ‘dobra’ bir kızdı o: 2008’de kendisini kanatları altına alan dostu Katy Perry ile 4 sene sonra süperstar olup bozuştuğunda, şarkıcıyı ‘Bad Blood’ şarkısıyla gömdü. Eski aşkları Jake Gylanhaal, Joe Jonas ve Harry Stiles’ın ne kadar kötü sevgili olduklarını şarkılarında detaylarıyla anlattı. Kendi deyimiyle ‘müzikle iyileşen’ açıksözlü bir sanatçıydı. E, dostluktan yana da eline su dökülemezdi. BKZ: Lily Donaldson, Karlie Kloss, Selena Gomez gibi ünlü ve süper güzel kız çetesiyle, her an instagram’da paylaştıkları ‘sıkı’ dostluğu…. Durum buyken dürüst, dost canlısı ve ‘öz feminist’ Taylor’dan kimse şüphe etmedi. Zaten, tartışmanın diğer yanı da Kanye idi: Agresif, sinirli, Kardashian kuklası, ‘deli’ rap’çi….Kime inanırsın?
  Ancak bu durum, Kim Kardashian’ın ‘belgelerle’ konuşmasıyla bitti. Kardashian, “Madem ulusal yılan günüymüş, yılanın en büyüğünün gerçek yüzünü görün” diyen bir paylaşımla Taylor Swift’in maskesini düşürdü. Snapchat’e Kanye ve Taylor’ın kayıtlı bir konuşmasını koydu. Cep telefonuyla yapılan kayıtta West, pop prensesine şarkısından bahsediyor, Taylor projeye bayılıyor. “Süper, şarkında bana yer verdiğin için çok şanslıyım” diyor. Video saniyelerle sınırlı ama West’in iddiasına göre Taylor konuşmaya şöyle devam ediyor: “Grammy’lerde sana trip attığımda manşetleri düşünebiliyor musun? Herkes bozuştuğumuzu sanacak aslında herşey ikimizin planının bir parçası olacak.” Taylor’ın manipülasyon planı imajı açısından geri tepse de, şu an popüler gündemin bir numaralı konusu. Yani, bu oyunda kaybetmek yok. Ama bakalım masum pop prensesi imajını yeniden kurtarabilecek mi? Bir sonraki rauntta göreceğiz.
  Yazı hürriyette yayınlandı. Linki de şu: http://www.hurriyet.com.tr/pop-prensesi-taylor-swiftin-sonu-mu-40165047

 4. Teşekkürler.
  Yorumlar kısmında bunu ayrıca belirttiğin için teşekkür ederim.
  Bu olay benim yazıyı yazmamdan 1 gün sonra gerçekleşmişti.
  O yüzden eklemedim.
  Yazıyı okuduktan sonra bu olay hakkında da insanların bilgilenmesini sağladığın için tekrardan teşekkürler.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz