Perşembe, Haziran 30, 2022

Takashi Murakami (Hayatı)

1962 yılında Japonya’da doğdu.

Murakami; Japon estetiğinden, güzel sanatlara kadar bir çok konuyu sanatının merkezine aldığı gibi; ticaretin kültürel yansımalarını ve buna karşı yaptığı eleştirel tavrını eselerinde net bir şekilde anlatan bir heykeltraş, ressam; sanatçıdır.

Murakami, Tokyo Ulusal Güzel Sanatlar ve Müzik Üniversitesi’nden BFA, MFA ve Doktora derecelerini almış ve burada Nihonga (geleneksel Japon resmi) eğitimi almıştır.

1990’lı yılların başında Otaku’ya (Bir Japon terimi: Anime ve karikatüre olan saplantılı ilgi) yoğunlaşıp; eserlerinde çağdaş Japon toplumu ile Amerikan kültürü arasındaki çelişkilerle değinmiştir.

2000’de Japon mangalarından post-modern tarzda bir esin kaynağı olan Superflat sanat hareketini ortaya çıkardı.“Superflat” ; grafik dizayn, geleneksel Japon baskı tekniği ve resimlerinden de ilham almaktadır. Bütün kariyeri boyunca Murakami; güzel sanatlar ve popüler kültür arasındaki sınırları silikleştirirken bir yandan da kendi sanatını markalaştırma gayesi güderek ünlü karakter olan Bay Dob’u yaratmıştır. Murakami 2003 yılında Marc Jacobs ile iş birliği yaparak, Louis Vuitton’un logo ve çanta dizaynları üzerine yeniden çalışmalar yaptı.

Murakami halen Japonya’da ve Amerika’da yaşamını ve çalışmalarını sürdürmektedir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz