Perşembe, Ocak 27, 2022

Sleeping Cupid Tablosu (Michelangelo Merisi da Caravaggio)

İtalyan Barok ressam Caravaggio‘nun 1571’de doğup 1610’da öldüğü biliniyor. 21 yaşından itibaren yaşamını farklı şehirlerde sürdürmeye başlayan ressamın 1608 yılında Malta’da yaşadığı da kesin bilgiler arasında. Bilginin kesinliği, arkasında yer ve tarih yazan “Sleeping Cupid” adlı tablo ile tescillenmiştir. 71 x 105 cm ebatlarındaki kanvas üzerine yağlıboyayla yapılan resim, Pitti Sarayı‘nda sergileniyor. 

Sleeping Cupid“, yapılış sebebi, kendinden daha önemli eserlerdendir. Çünkü Caravaggio bu eseri Malta Şövalyesi Alof de Wignacourt‘un siparişi üzerine 1607 yılının Temmuz’undan 1608 yılının Ekim ayı arasında hazırlamıştır. Peki nedir “Malta Şövalyeliği“? Kısaca açıklayayım;

Bilindiği kadarıyla 1080 yılında Kudüs, Müslümanlar’ın kontrolündeyken Kudüslü yaşlı Hıristiyanlar’ı tedavi etmek maksadıyla St. John Hospital adında bir tedavi merkezi kuruldu. “Hastane” manasına gelen “Hospital” kelimesinin kaynağı belki de buna dayanıyor olabilir? Bir süre sonra Papa 2. Paschal, bir ferman yayınladı ve bu oluşumda yer alan hastabakıcıların “Hospitaliyer Şövalyeleri” olarak anılmasını emrederek burayı resmen bir askeri tarikat haline getirdi. O vakitten itibaren keşişlerin de dahil olabildiği Hospitaliyer Şövalyeleri, ciddi savaşlara girip adını tarihe yazdırdı.

İşte bu eseri sipariş eden de Caravaggio‘nun portresini de yaptığı Malta Şövalyesi Alof de Wignacourt‘tur. Bu sebepten figürümüz Cupid, görmeye alışık olduğumuz halinden uzak, kanadının üzerine kıvrılmış uyumakta. Buradaki konu, Aşk’ın uyumasından fazlası; dünyevi zevklerden uzaklaşmaktır.

9-10 yaşındaki çocuk bedeninde, fakat biraz daha olgun bir hale sahip olan Cupid, ‘tombul’ diyebileceğimiz vücut formunda karşımıza çıkıyor. Sol üç çeyrekten gördüğümüz yüzünde derin bir uykuda olduğu anlaşılan Cupid’in yayını bırakıp oklarını bir yastık gibi kullanması, dünyevi zevklerden uzaklaşma mesajını destekliyor. Yani, kanatları ve oklarını görmesek bu figür, 10 yaşında uyuyan bir çocuktan fazla değildir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz