Pazartesi, Eylül 27, 2021

Şevket Arı (Hayatı)

Öykü yazarı. 1888’de Çanakkale’de dünyaya geldi. 9 Ekim 1979’da geçirdiği ameliyatın komplikasyonlarından kurtulamayarak yaşama veda etti.  Cebeci Asrî Mezarlığında toprağa verildi. Tam adı Mehmet Şevket Arı’dır. Çanakkale’nin Saraycık Köyü imamı Yahya Hilmi Efendi ile Şadiye Hanım’ın oğludur. 1917’de Fevziye Hanım ile evlenen Şevket Arı, beş çocuk babasıydı.

İlkokulu Çanakkale’de okuyan Şevket Arı, ortaokul ve lise eğitimini parasız yatılı olarak Galatasaray Sultanisi’nde okudu. 1913’te Halkalı Ziraat Enstitüsü’nden mezun oldu. 1914 yılında memurluğa başlayarak 1917 yılında Kayseri Darüleytam müdürlüğü, 1923 yılında Adana Ziraat Mektebi müdürlüğü, 1925 yılında Ziraat Vekaleti Ziraat Aletleri Şubesi müdürlüğü, 1926 yılında Çifteler Çiftliği müdürlüğü yaptı. 1914’te başladığı memurluk hayatından 1950’de Tarım Bakanlığı teknik müşaviri olarak emekliye ayrıldı. Şevket Arı, Karacabey Çiftliği müdürlüğü sırasında 1919’da Yunan işgali üzerine, civardaki milli çeteleri yönlendirdi, çatışmalara katıldı ve yörede “Kara Müdür” lakabı ile ünlendi.

Şevket Arı, emeklilik yıllarında, arkadaşlarının da teşviki ile, başından geçen ya da tanık olduğu olayları öyküleştirerek çeşitli gazete ve dergilerde yayımladı. Sonradan bu hikâyelerle birlikte yeni kaleme aldıklarını içeren Kırdan Bayırdan Derlemeler isimli kitabını çıkardı. Daha sonra yazdığı aynı türdeki hikâyeleri kitaplaştırmaya çeşitli nedenlerle imkân bulamadı. Bu yaşanmış hikâyelerden biri olan Mert Düşman, Şevket Arı’nın ölümünden sonra Abdi İpekçi Barış Ödülüne layık görülerek Milliyet gazetesinde yayımlandı. Nevzat Köseoğlu, öykülerinin yeni basımı için kaleme aldığı sunuş yazısında Şevket Arı’nın öykülerini “Gerçekten de hikayeler alabildiğine yalın, rahat ama disiplinli bir anlatıma sahiptir. Ömrü kırda, bayırda çalışarak geçmiş olan yazarın, Milli Mücadele’nin arka planından kesitler veren hikayeleri de o ölçüde gerçekçi, yalın ve etkileyicidir” biçiminde değerlendirmiştir.

ESERLERİ

ÖYKÜ:

  • Kırdan Bayırdan Derlemeler (1949, yeni bas. 1998)
  • Sabrımı Denedim (1999)
2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz