Çarşamba, Ocak 19, 2022

Seval Şahin (Hayatı)

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesidir. Doktora tezini Tanpınar’da Oyun üzerine yapmıştır. Edebi biçimlerin sosyolojisi, edebiyatta gündelik hayat ve polisiye romanla ilgilenmektedir. 2011-2014 yılları arasında, “1884-1928’de Türkiye’de yayımlanmış telif polisiye eserlerin tarihi” üzerine TÜBİTAK destekli bir araştırma projesi yürütmüştür. Kültürel Sermaye, Kibar Hırsız ve Şehir (Bağlam Yayınları, 2011), Modernizmin Oyunu-Oyunun Modernizmi, Tanpınar’da Oyun (Kapı Yayınları, 2013), Cinai Meseleler- Osmanlı- Türk Polisiye Edebiyatında Biçim ve İdeoloji (1884-1928)(İletişim Yayınları, 2017) ve Talih, Tesadüf ve İrade -Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Romancılığı Üzerine Düşünceler- (İletişim Yayınları, 2019) adlı kitapları bulunmaktadır.

Peyami Safa’nın Server Bedi adıyla yazdığı kitapların hazırlanması ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun kitaplarının eleştirel basımları için çalışmaktadır. Didem Ardalı Büyükarman ve Banu Öztürk ile birlikte Geçmişten Günümüze Polisiye Dizisi’ni hazırlamaktadır.

Türkiye’nin ilk Kadın Yazısı Festivali’nin hazırlık ekibinde yer almıştır.

Nisan 2015’ten bu yana Açık Radyo’da her hafta perşembe günleri saat 14:00’te yayımlanan “Günün ve Güncelin Edebiyatı” adlı programı hazırlamakta ve sunmaktadır.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz