Pazar, Ocak 16, 2022

Sarah Morris (Hayatı)

1967 yılında Kent, Sevenoaks, İngiltere’de doğan Sarah Morris, çocukluğunu Providence Rhode Island’da geçirdi ve 1989 yılında Providence Brown Üniversitesinden lisans derecesiyle mezun olduktan sonra 1989-90 yılları arasında Whitney Müzesinin Bağımsız Eğitim Programına katıldı.

Sarah Morris, 1995-1996 yıllarında, tuvallerini boydan boya kaplayan “hiçlik” “yalancı” veya “kaçık” gibi sözcükler kullanarak, magazin başlıklarının ve reklam logolarının çarpıcı özelliklerini vurgulayan eserler yaptı. Daha sonra, 2000-2004 yıllarında gerçekleştirdiği eser dizilerinde, farklı kentlerin spesifik yapılarını ve niteliklerini vurguladı: Las Vegas’ın göz kamaştırıcı neon ışıkları, Washington’un resmi binaları ve devletin yönetim gücünün ağırlığı, Miami’nin havuz başı cazibesi ve Los Angeles’in yaygın büyükşehir görüntüsü. Sarah Morris resim dizilerini tamamlamak amacıyla filmler de çekti.

Sanatçı, 2004 tarihinde çektiği Los Angeles adlı filminde, Oscar Ödüllerinden bir önceki hafta kente hakim olan ünlüler takıntısının ve tutkusunun yüzeysel niteliklerine odaklandı. Morris’in 2006 yılında New York merkezindeki Park Avenue gökdelenlerinin ortasında yer alan Lever House’un giriş katının tavanına yerleştirdiği Robert Towne adlı eseri de bu kentsel ortamı yansıtmaktadır.

Sanatçı kentlerle ilgili çalışmalarına devam ederek, 2008 yılında Ringsand Oragami adlı eserinde Beijing şehrinin Olimpiyat dönemindeki yaşadığı dönüşümü vurguladı.

Yaşamını ve çalışmalarını Londra ve New York’ta sürdürmektedir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz