Salı, Ağustos 9, 2022

Sabri Berkel (Hayatı)

1907 yılında Üsküp’de doğdu.

Belgrad Güzel Sanatlar Okulu’ndan mezun oldu. Floransa Güzel Sanatlar Akademisi’nde Felice Carena Atölyesi’nde çalıştı, iki yıl fresk ve gravür dallarında öğrenim gördü.

Paris’e giderek Lhote Atölyesi’ndeki çalışmaları izledi.

Venedik ve Sao-Paulo Bienallerine gravürleriyle katıldı.

1949’da Akademi’de Dekoratif Sanatlar Bölümü Galeri hocalığına atandı.

1965-69 yılları arasında Yüksek Resim Bölümü Başkanlığı yaptı.

1977’de Resim Heykel Müzesi Müdürlüğü’ne atandı. Avrupa ülkelerinde gezi ve incelemelerde bulundu.

Sabri Berkel’in 1930-1950 yılları arasında yaptığı resimlerinde biçimsel sorunlara yönelik çıplak, portre ve natürmort çalışmaları ağırlıktadır.

1939’da Müstakil Ressamlar ve Heykeltraşlar Birliği, 1941’de ve 1945’de “D Grubu” sergilerine katılan Berkel, 1947’lerdeki çalışmalarıyla Türk resminde ilk soyut denemeleri ve özgün örneklerini gerçekleştiren sanatçılarımızdan biridir.

Berkel, 1950’lere doğru “soyut-geometrik arabeskler” konulu dizi resimlere yönelir. Daha sonra kaligrafik değerlerin de yer aldığı geniş renk alanları üstüne oluşturduğu kalın çizgili soyut kompozisyonlar dönemine girer.

1960 sonrası resimlerinde artık figürden tamamen uzaklaşarak kendine özgü salt kalın çizgi ve renk alanlarından oluşan hat ve arabesk karakterli soyut çalışmaları izlenir. Türkiye’de soyut resmi, bir sanatçı eylemi olarak ilk başlatan isimlerden biridir. Bu türü kompozisyon düzeyinde ele alan çalışmaları, kararlı bir disiplin halinde yaşamının sonuna kadar aralıksız sürmüştür. İki ya da üç rengin, tonal değerleri üzerine kurulu olan bu kompozisyonlar, Türk resminde saf-soyut anlayışın da tipik ve benzersiz örnekleri arasında yer alır.

1961’de 22. Devlet Resim ve Heykel Sergisi’nde Birincilik Ödülü, 1984’te de Kültür ve Turizm Bakanlığı Onur Ödülü’nü almış olan sanatçı, 1993 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz