Perşembe, Ağustos 5, 2021

Portrait of Friederike Maria Beer Tablosu (Gustav Klimt)

Avusturyalı ressam Gustav Klimt, 1916 yılında “Bildnis der Friederike Maria Beer” adlı bir tablo yaptı. Avusturyalı bir kadın olan Friederike Maria‘nın portresi olan eserin arka planındaki Kore desenleri ve goblinler, Klimt‘in özgün tarzını vurgular. 168 x 130 cm ebatlarındaki tablo, İsrail’deki Tel Aviv Sanat Müzesi‘nde.

Aslında söz konusu bayan, 1914’te Egon Schiele tarafından portrelenmişti. Bunu bilen Klimt, bu sebepten portreyi yapmak istemediyse de sonunda ikna oldu ve 200.000 Kron karşılığında eseri tamamladı. Lakin bu eseri yaparken ressam, Maria‘dan üzerindeki ceketi tersten giymesini istedi. Bu, Klimt‘in dehasını harekete geçirirken arka planla büyüleyici bir uyum yakalamasını sağladı.

Siyah, arkadan topuzla toplanmış saçları ve beyaz teniyle sanki bir fotoğrafmışçasına gerçek görünen Maria’nın yüzü, arka plandaki Kore işi figür ve desenlerin önünde durduğu için daha da tuhaflaşıyor; akabinde daha gerçek görünüyor. Bu detay, esere bir ‘kolaj‘ havası vermiş.

Maria‘nın kıyafetlerine baktığımızda yakası, etekleriyle birlikte kürk detaylı ceketinin üzerindeki renk karmaşası göz yoruyor. Bu görüntü, Maria‘nın kürk ceketini tersten giymesi sonucu ortaya çıkmış. Kırmızı dudakları ve elmacık kemiklerindeki kırmızı boyayla bir parça erotizm katılan figürün duruşundaki anlam, daha çok bir ‘amazon’ havasında.

1891 senesinde doğan Avusturyalı Maria‘nın yaşamı nasıl geçti, bilmiyoruz; lakin 1980 senesinde mutsuz sonla biten evliliği sonrasında intihar ederek öldüğü bilgisi biyografisinde yazıyor. Klimt‘in Maria’nın karakteristik özelliklerine göre resmettiğini düşündüğüm bu portre, İsrail’de sergileniyor.

HABERLER
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz