Perşembe, Ocak 27, 2022

Portrait of a Young Woman Tablosu (Raffaello Sanzio da Urbino)

1483’te doğup 1520’de son nefesini veren sanatçı, 30 yaşındayken bir genç erkek portresi yaptı. 1939 yılına kadar Polonya’da bir galeride sergilenen eser, Naziler tarafından çalındı ve o gün bugündür hala ortada yok. 

Yarım büst şeklinde resmedilen bu genç adam, bir kısım sanat tarihçisine göre Raphael‘in kendisi. Lakin bizim tam olarak güvendiğimiz yegane sanat adamı Giorgio Vasari, bu gencin Raphael olmadığını söylüyor. Vasari‘ye güveniyorum.

Gelelim figürümüze. Sol profilden poz vermişse de bu genç adamın beyaz yüzü doğrudan bize dönük. Dönem genç burjuva delikanlıları arasında moda olan uzun saçlarıyla etkileyici bir uyum yakalayan omzuna attığı kürk, onun üst tabakadan biri olduğunu apaçık gösteriyor.  Aynı şekilde üzerindeki şair gömleği, başındaki şapkası, vakur ve nazik duruşu da bu fikrimi destekliyor.

İç mekanda olan genç adamın açık renk yüzüyle duvarın rengi uyum içinde. Bu açık renk uyumu, figürün omzundaki kürkü daha fazla ortaya çıkarıyor. Mekan dedim; eserin sol tarafına duvar çizilmişken sağ tarafında bir peyzaj görüyoruz. Figürün içinde olduğu yapının penceresinden görünen bu peyzajda gökyüzü, ağaçlar, dağlar ve bir kale görüyoruz. 59 x 75 cm‘lik ahşap panel üzerine yağlıboyayla yapılan esere derinlik veren bu peyzajın İtalya’da olduğunu tahmin ediyorum.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz