Salı, Haziran 28, 2022

Osman Kırca (Hayatı)

1956’da Kaş’ın Çavdır köyünde dünyaya geldi.

Üçtelli çalan babası aracılığıyla ilk olarak bu enstrümanın sesiyle tanıştı. Ancak ilk kez bu saza dokunabilme şansı Usta’m dediği Halil Karabıyık sayesinde oldu. 15 yaşında üçtelli çalmaya başlayan Üstad Osman Kırca, yerel icracılardan etkilenmiş ve kendini geliştirme fırsatı bulmuş, dağlarda çobanlık yaparken curasını yanından ayırmamıştır.

Güneybatı Anadolu’da şimdilerde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan gırtlak boğazı geleneğini çobanlık yaparken gezdiği köylerde görme fırsatı bularak, bu eşsiz müzik geleneğini sazıyla icra etmeye başladı.

Geleneksel köy düğünlerinde de cura çalan Osman Kırca üçtellinin en büyük ustalarından Fethiyeli Ramazan Güngör ile bir araya gelmiş ve sazlarını ona yaptırmış ve ondan feyz aldı.

2017 yılı yaz aylarında Müzik Köyü’nde Dünya’nın farklı yerlerinden gelen katılımcılarla üçtelli saz atölyeleri yaptı ve konserler verdi.

2017 yılı Eylül ayında Güney Kore’nin Jeonju ve Seul şehirlerinde, Üçtelli Quartet ile konserler veren Osman Kırca, bu turnesiyle üçtelli sazı ilk kez Uzakdoğu’ya taşıyan Üçtelli Quartet’in bir parçası oldu.

2017 yılı Eylül ayında yine İstanbul’da, Haliç Üniversitesi’ nde Üçtelli Quartet ile konser verdi.

Eylül ayında yayınlanan ‘’Anadolu’dan Üçtelli Ezgiler’’ adlı albümde yer alan Üstad Osman Kırca, Antalya’nın Çavdır köyünde sade bir biçimde hayatını sürdürmektedir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz