Pazartesi, Ağustos 2, 2021

Nezih Çavuşoğlu (Hayatı)

Nezih Çavuşoğlu 1959 yılında  İstanbul’da doğdu. Ortaokul tahsilini İngiltere, Lise tahsilini İsviçre’de tamamladı. Resim sanatına  olan merakı Ortaokul yıllarında başladı. 1976 yazında Paris’te pek çok ressamın atölyelerini ziyaret edip çalışmalarına iştirak etti. Bunlardan biri İtalyan sanatçı Aldo Mondino’ydu. Yüksek öğrenim için gittiği ABD New England College’de Pazarlama Ana Dalının yanısıra  ,  Görsel Sanatları da ihtiva eden  lisans eğitimi gördü. Görsel Sanatlar Resim Bölümünde Farid Haddad, Marquerite Walsh ve büyük usta Tomie De Paola’nın talebesi oldu.

Tomie De Paola sanatçı üzerinde çok büyük bir etki bıraktı ve Renk teorisi konusunda uzmanlaşmasını sağladı. Genç yaşlarında İsviçre ve Amerika’da pek çok karma sergilere katıldı.

1981 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yapan sanatçı aynı yıl Çağdaş Türk Resmini incelemeye ve koleksiyon oluşturmaya başladı. Çağdaş Türk resminin gelişmesine büyük katkıları olan sanatçı, 2007 yılında Galeri Baraz tarafından yayınlanan katalog da Türk Resim Sanatının Mesenleri (Patronları) arasında  yer aldı.

Pazarlama, Reklam ve İletişim konularında, CEO ,Yönetim ve İcra Kurulu üyelikleri gibi üst düzey yöneticilik görevlerinin yanı sıra , sanat  üretmeye ve sanatın her ortamında yer almaya devam etti.

1998 yılında ADMAR Reklam Ajansı ile birlikte yaptığı  bir  TV reklam çalışması ile Reklamcılar Derneği kristal Elma ödülüne layık görüldü.

2004 yılında RH+ Sanat  Dergisinin düzenlediği ‘’Yılın Genç Ressamı’’ yarışmasına jüri üyesi olarak davet  edildi. 2011 Yılında EKAV Vakfı tarafından Yılın Sanatçısı Olarak Ödüllendirildi.

Batı Sanatının yıllardır çok yakından takip eden ,dünyanın önde gelen müze ve galerilerini defalarca ziyaret eden sanatçı aynı zamanda Çağdaş Sanata  yönelik çok geniş bir  kütüphane ve  arşive sahiptir . Sanatın evrenselliğinin mutlaka yaşanan coğrafyadan beslenmesi gerektiğine inanan sanatçı bu doğrultuda kendi sanatının içeriğini de aynı oranda zenginleştirmek amacı ile özellikle Marmara ve Ege yöresine ait Renk, Doku ve Kültür miraslarından faydalanmaktadır.

ABD, Almanya, İtalya, İsviçre, Lübnan, Mısır ve Türkiye’de pek çok özel ve kuramsal koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçı , yaratım gücünü beslendiği kaynakların zenginliğine eserin sahip olduğu samimiyetin sanatsal yeterlilik ve düzen içerisinde aktarılmasına, kimliği belirleyen aksiyona yönelik tavra, eserin arkasındaki felsefi duruşa ve kişinin bizzat kendisinin; eserin gücünü ortaya koyacağına  inanıyor ve bu bağlamda eserler üretmeye İstanbul ve  Bodrum Atölyelerinde devam ediyor.

HABERLER
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz