Pazartesi, Ağustos 2, 2021

Neveser Aksoy (Hayatı)

1953  İzmit’ te doğdu. Küçük yaşta resim çalışmalarına başladı.
1962-1973  “Üstün Yetenekli Çocuklar Kanunu” bursundan yararlandı. Bu burs kapsamında 1962-1965 yılları arasında Prof. Zeki Faik İzer, 1965-1970 yılları arasında da Prof. Cevat Dereli’den özel resim dersleri aldı.
1970    Liseyi bitirince aynı bursla Paris’e gönderildi.
1972    Paris Devlet Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Prof. Matthey atölyesinden bir yılda mezun oldu.
1973    Türkiye’ye döndü.
1975    İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu resim bölümünden diploma aldı.
1979    Yeniden Paris’e döndü. Bu tarihten itibaren çalışmalarını Paris’te sürdürmektedir.
1980    Sorbonne Üniversitesinde Plastik Sanatlar Lisans Diploması aldı.
1981    Sorbonne Üniversitesinde “Türkiye’de camaltı resimleri” üzerine mastır tezini gerçekleştirdi.
1990    Sorbonne Üniversitesinde Plastik Sanatlar Doktora tezini Prof. René Passeron denetiminde “Pencere” teması üzerine yaptı.

Yapıtları Daubigny Müzesinde (Auvers-sur-Oise), Sénart Artoteğinde, Paris Belediyesinde, Ankara ve İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzelerinde, Edirne Üniversitesi Müzesinde, İstanbul Modern Sanat Müzesi Vakfında, New York Türkevi’nde, Türk Dışişleri Bakanlığı, Türk Maliye Bakanlığı, Akbank, Demir-Halk Bank, Emlak Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Destek Reasürans, Tokyo Türkiye Büyükelçiliğinde, Paris Türk Kültür ve Tanıtım Bürosunda, Paris Türk Eğitim Müşavirliğinde, Terakki Lisesi Vakfında, Türkiye’de ve yurtdışında birçok özel koleksiyonda  bulunmaktadır.

Neveser Fransa’da yayınlanan “L’OFFICİEL DES ARTS” sözlüğünde yer alan tek Türk sanatçıdır. Ayrıca dünyaca tanınan ve Fransa’da yayımlanan “BENEZİT” sanatçılar ansiklopedisinde ve  AKOUN’da (sanatçıların kotlarını belirten yıllık) yer almaktadır.
Türkiye’de yayımlanan birçok sanat kitabı ve ansiklopedi de Neveser’den bahsetmektedir.

Resim çalışmalarının yanı sıra sanatçının Fransa ve Türkiye’deki dergilerde Türk sanatı ve sanatçıları üzerine yayımlanmış yazıları bulunmaktadır. “Camaltı resim sanatı” konusunda eksper olan sanatçının dünya ülkelerinden zengin bir koleksiyonu da bulunmaktadır. Bu konuda 1997 yılında İstanbul’da Vedat Nedim Tör Müzesinde “Cam altında yirmi bin fersah” başlığında bir sergi organize etmiştir.
25 Ekim 2005-8 Ocak 2006 tarihlerinde Pera Müzesinde gerçekleşen “Camaltında devr-i âlem” sergisinde, dünyanın 28 ülkesinden topladığı 160 adet camaltı resim koleksiyonunu sergiledi, katalog metnini yazdı.
24 Ocak-3 Mart 2006 tarihlerinde Ankara´da Dışişleri Bakanlığı Sanat Galerisinde Dört kıtadan camaltı resim koleksiyonunu sergiledi, katalog metnini yazdı.
3 Kasım 2007-29 Şubat 2008 tarihlerinde 13 Ülkeden Çağdaş Camaltı resim koleksiyonunu Yetenek Sanat Merkezinde sergiledi.
24 Ekim-14 Aralık 2011 tarihlerinde Ankara Merkez Bankası Sanat Galerisinde gerçekleşen “Camaltında Renkli Dünyalar” sergisinde 25 ülkeden 75 camaltı resim koleksiyonunu sergiledi. Katalog metnini yazdı.

HABERLER
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz