Pazartesi, Haziran 27, 2022

Necmiye Gönenli (Hayatı)

1953 yılında Konya’da doğdu. Babasının Deniz Kuvvetlerindeki görevi nedeniyle ilkokulu İzmir Uzunada, ortaokulu İstanbul Sarıyer, liseyi Gölcük’te bitirdi.

1974 yılında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) Resim bölümüne girdi.

1976 yılında öğrenciyken Türk Kültür Vakfının düzenlediği 1. Genç Amatör Sanatçılar Sergisine katıldı ve başarı ödülüne layık görüldü.

1979’da aynı vakfın sergisinde yer aldı. 1978 yılında mezun oldu. Atölyesinde sanat çalışmalarına başladı. Üyesi olduğu Görsel Sanatçılar Derneğinin düzenlediği Geleneksel Mayıs sergisinde Altın Kiraz ödülü aldı.

1980 yılında derneğin yönetim kurulunda çalıştı. Görevdeyken sıkıyönetim ve dernek incelenmesi söylemleriyle İstanbul Hasdal gözetim ve tutuk evinde 23 gün gözaltına alındı. Tutuklu lise öğrencileri için gözaltındaki tiyatro sanatçıları ile birlikte Atatürk dershanesi hazırlanmasına yardımcı oldu. Selimiye’deki Askeri mahkeme sonrası dernek aklandı. Bu yaşananlar daha sonra sanat yaşamında etkili oldu.

1981 yılında Hollandalı sanatçı Zeff Clement ile tanıştı. Onun teşviki ile sergi çalışmaları hızlandı. İlk sergisini Ankara Turkuvaz Sanat galerisinde açtı ve açılışta Clement’in Hollanda da her yıl genç sanatçılara verdiği teşvik ödülü ile onurlandırıldı.

Kişisel sergileri dışında birçok karma sergiye katıldı. Eserleri yurtiçi ve yurt dışı kolleksiyonlarda yer almaktadır. Sanatçı halen resmin yanı sıra duvar resmi ve vitray çalışmalarını da birlikte yürütmektedir. Ayrıca rölyef ve mozaik tarzındaki pano çalışmaları, İstanbul`daki metro istasyonlarında bulunmaktadır.

1982 Ankara Turkuvaz Sanat Galerisi Kişisel Sergi, Zef Clement Ödülü
1980 Görsel Sanatçılar Derneği Geleneksel Mayıs sergisi, Özel Ödül
1979 Görsel Sanatçılar Derneği Sergisi, Altın Kiraz Ödülü
1974 Türk Kültür Vakfı 1. Genç Amatör Sanatçılar sergisi, Ödül
2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz