Çarşamba, Ocak 19, 2022

Nadia Arditti (Hayatı)

1948 yılında İstanbul`da doğdu. Küçük yaşta ailesiyle birlikte İsviçre`ye yerleşti. Eğitimini İsviçre`de tamamladıktan sonra resim yapmaya başladı daha sonra heykele yöneldi. Taş, ahşap ve bronz heykellerinde kadın figürleri, doğa ve denizi işliyor. Mum eritme tekniği ile dökülen bronz heykellerin patinaların kendi özel metoduyla atölyesinde gerçekleştiriyor. Birçok eseri Türkiye, İsviçre, Fransa, Belçika, İspanya Çin, USA ve İngiltere`deki sanatseverlerin özel kolleksiyonlarında yer alıyor .
Ozel Kolleksiyonlar : HSBC Bank, Istanbul
UBS Bank ,Cenevre
Four Seasons Hotel, Bosphorus, İstanbul

1994`te “Marie du XII. Art Salon des Peintres et Sculpteurs Contemporains “ sergisinde Madame Bernadette Chirac`a takdim edildi.

2003`te Londra`daki “Cass Business School , City of London/İş Yönetimi Okulu“ için yaptığı “Yükselen Kanatlar“ adlı heykelin maketiyle, okulun açılışında Kraliçe Elizabeth II`ye takdim edildi.

2003`te, Trakya Üniversitesi bünyesinde açılan Edirne`deki Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi`ne “Destek“ adlı bronz heykeli yerleştirildi.

1997 – `Rüzgar`, Bronz Heykel, Ataşehir Emlak Bank Konutları, İstanbul

2000 – `Yükselen Ateş`, Bronz Heykel, Türkiye Musevileri 500. yıl Vakfı Müzesi, İstanbul (Birinci dünya savaşı ve kurtuluş savaşı sırasında ölen Türk musevi şehitlerin anısına.)

2003 – `Yükselen Kanatlar / Soaring Wings`, Bronz Heykel, Cass business school avlusu, Londra (Bu heykel Türkiye`de yapılıp Londra`ya yerleştrilen ilk heykeldir. Heykelin açılışını Londra büyükelçisi Sayın Akın Alptuna ve Cıty Üniversitesi`nin rektörü Sayın David Rhind yaptı.)

2004 – `Dayanışma`, Bronz Heykel Projesi, Or-Ahayım Hastanesi Bahçesi, Balat, İstanbul

2005 – `Dayanışma`, Bronz Heykel Açılışı, Or-Ahayım Hastanesi Bahçesi, Balat, İstanbul

2006 – `Soaring Spirit` (Yükselen Ruh – 210x225x96 cm) adlı anıt heykeli  Diana Padelford Binkley anısına West Sound , Orcas Island. Washington Eyaletinde aile malikanesine Haziran 2006 da yerleştirildi, açılışı Ağustos 2006 da yapıldı.

Birkaç yıl kadar önce Nadia Kuzey Ege yönünde yol alarak Midilli Adası’nın karşılarında Ayvacık’a bağlı  Kozlu köyüne yerleşti. Saf doğanın ortasında, zeytin ağaçları ve gürül akan sularla (kışları) çevrili bir ortamda, Işıklar Sahili ve Aristo’nun hocalık yaptığı Assos’a yakın bir yerde kurduğu atölye sık sık 2 sarı Labrador köpeği, beyaz güvercinler ve küçük bir keçi sürüsü tarafından ziyaret ediliyor.

Çevre yeni temaların yaratılmasını sağladı: Mistik ruhlar, dalgalı bedenler ve rüzgarla  salınan bitki figürleri…

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz