Perşembe, Haziran 30, 2022

Mustafa Ata (Hayatı)

Mart 1945’te Trabzon’da doğdu.

1957-1961 yılları arasında Trabzon Kanuni Ortaokulu’nda, 1961-1964 yılları arasında Trabzon Lisesi’nde eğitim gördü.

İlk resim derslerini Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim bölümünden mezun resim öğretmeni Temel Zühtü Ellezoğlu’ndan bu yıllarda aldı.

1966-1967 öğrenim döneminde Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim bölümüne girdi.

Adnan Çoker atölyesinde eğitim gördü ve 1971’de aynı atölyeden mezun oldu.

Dönemin hocalarından başta atölye hocası Adnan Çoker olmak üzere,Cevat Dereli, Sabri Berkel, Şefik Bursalı, Kemal Bilensoy ve Kenan Yontuç’tan eğitim aldı.

Akademi ve özel yarışmalarda elde ettiği başarılarıyla dikkat çekti.

Yaşadığı dönemin ve geçmişin toplumsal olaylarıyla yakından ilgilendi ve bu içerikte başyapıt olabilecek eserler üretti.

1972’ de Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim bölümü Adnan Çoker atölyesine asistan oldu. Aynı yıl Salih Urallı’yla birlikte “Resim Teknolojisi” ders hocalığını da üstlendi.

1971-1991 yılları arasında Avrupadaki sanat merkezlerinde araştırmalarda bulundu.

1978’de “Sentetik Plastik Malzemeler,Biçimlendirme Yöntemleri, Sanatta Kullanımı” adlı kitabıyla sanatta yeterlilik aldı. Bugüne kadar pek çok ödüle,yurdışında katıldığı karma sergi ve bienallere,yurt içinde gerçekleştirdiği 36 kişisel sergi ve sayısız gurup sergisine imza attı.

Eserleri, yurt içinde ve yurt dışında özel koleksiyon, müze , devlet ve resmi kuruluşlarda bulunuyor .

Aralık 2013’te yayınlanan kapsamlı bir kitapla eş zamanlı olarak ilk retrospektif sergisini Mustafa Kemal Merkezi, Beşiktaş Çağdaş’ta açan sanatçı; başlangıçta biçimi ( figürü) baz alarak anıtsallaştırdığı oylumlu kompozisyonları, zamanla renk tercih edilerek basık modleyle tariflemiş, renk-şeritleri olarak adlandırılabilecek kendine özgü bir yapı ve kavramın yaratıcılığını üstlenmiştir.

Başlangıçtan bugüne sanatında geçirdiği evrelerde ulaştığı yalınlık ve renkle biçim arasında kurduğu ilişkide oluşturduğu jestüel kaligrafik örgü onun bugünkü özgün yapısını oluşturur.Sanatçı çalışmalarını İstanbul Şilede’ki Anıt Atölye’de sürdürüyor.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz