Salı, Ocak 18, 2022

Muzaffer Şağban -Mona Muzo- (Hayatı)

(Muzaffer Şağban) 1971 İzmir doğumlu.
1997 yılı Buca Eğitim Fakültesi, Resim-İş Eğtimi Bölümü Resim Ana Sanat Dalı mezunu.
1998-2001 tarihleri arasında kurduğu işletmede grafik, ofset, duvar resmi ile ticari faaliyet gösterdi. Özel yetenek sınavlarına hazırlık kursları ve hobi resim kursları verdi.
2001 yılında Milli Eğitim e resim öğretmeni olarak geçiş yaptı. Halen, İzmir de Plastik Sanatlar Öğretmenliği yapmakta ve kendi çalışmalarına da özel atölyesinde sürdürmekte.

Sanatçı Hakkında
Sanatçı Mona Muzo görsel algılarımıza seslenerek karmaşık belirsiz olana ayna tutmaktadır. Sanatçının resimleri; soyut ve figüratif kimlik taşıyor olmasının yanı sıra toplumların kimlik yanılsamalarını da yansıtmak amacıyla çalışmalarına yön vermiştir.
Günümüzde sosyal ve bireysel yaşamları ekileyen faktörler ve tüm bu süreçlerin dinamikleri taşımaya neden olan örenklerden beslenen sanatçı: Renk ve doku kullanarak kendi iç dünyasından kesitler sunmaktadır. Sanatçı, renklerin kullanış biçimlerini ele alarak ve onlara başka bir kimlik ve duygu giydirerek bu anlaşılması zor yanılsamayı göstermektedir. Ağaç formunun sert ve bir o kadar da kıvrak olması; sanatçının duruşu ile sosyo politik bir bağ kurmasını sağlamıştır. “Gerçeklik kusursuz işlevinden farklıdır” diyen sanatçı, lekeci tavrı ve soyutlama dili ile net bir duruştan uzak kalmayı bilinçli seçmiştir.
Kavramsal belirsizliğin figüratif bir hassasiyet ile tanımlanan Mona Muzo resimleri, renkleri daha geniş bir açıdan ele alarak zekice kurgulanmış bir farkındalık yaratmaktadır. İlham kaynağı doğanan ta kendisi olması, gerçek ile gerçek olmayanın sınırları arasında dolaşıma girerek süregelen sistemin meçhul oluşumunu aktarmak istemiştir. Sanatçı müphem yolculuğun onda biriktirdiği tek bir “imge” üzerinden dışavurumcu bir tavırı harmanlayarak, izleyiciye figüratif bir soyutlama sunmuştur. Üretim sürecinde hakim olan renklerin alt – üst tonlarını ile yarı kontrastlarını ve bunların grilerini bularak farklı bir teknikle gözler önüne sermiştir. Çalışmaların temel paydası muğlak olan üzerinden seyirciyi bu sürecin ötesine taşımaktır.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

2 Yorumlar

  1. Çok yerinde ve haklı bir yorum olduğuna yürekten katılıyorum.
    Evet Muzaffer hanım iyi bir sanatçı olmakla birlikte , çok iyi bir öğretme.

  2. Muzaffer hocam adına yakışır duruşu, anneliği ve sanatı ile örnek alınacak şahsiyet….iyiki yollarımız kesişti… yolunuz açık olsun 👏💝

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz