Perşembe, Haziran 30, 2022

Meral İkizler (Hayatı)

Meral Erden İkizler İstanbul’da doğdu. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji A.C.G.’den (Robert Kolej) mezun oldu. Paris Sorbonne Üniversitesi’nde siyans politik ve lisan eğitimi aldı. Paris Beaux Arts’da misafir öğrencilik yaptı. Prof. Hikmet Onat ve Prof. Ayetullah Sümer Hocalardan özel dersler aldı. Hocaları ile birlikte bir çok karma sergilere katıldı.

1974 Beyoğlu Şehir Galerisi’nde ilk kişisel resim sergisini açtı, resimlerinin hepsi satılınca “Çocuklarımı sattı” üzüntüsü ile resimlerini geri almaya çalışıp alamayınca, resim yapmayı uzun seneler bıraktı. 2000 senesinde şans eseri Çiğdem Simavi’nin düzenlediği antika fuarında Vakko standında Mösyö Vitali’den geri almaya çalıştığı “Gelincik Tarlası” resmini gördünce Hikmet Onat’ın “Sen yanlız resim yap evladım” vasiyetini hatırlayıp, Gülay Sevsevil atölyesinde tekrar resme başladı.

2001’de Antik Palace’da “Çiçeklerin Senfonisi” adlı kişisel sergisini açtı. 2001 Ekonomik krizine rağmen olan satışlar kendini bile şaşırttı. Basın ve cemiyetten büyük ilgi gördü.

2004’de Hobby Sanat Galerisi’nde sahibi Feride İnci Bengisarp Hanımefendinin vasiyeti üzerine “Renklerin Armonisi” adlı sergiyi açtı.

2007 Modern Sanatlar Salıpazarı Antrepo Art İstanbul Fuarı’na katıldı.

2007 Aralık ayında özel müsade ile Dolmabahçe Sarayı’nda kişisel açtı. Eserleri basın örgütleri ve sanat severler tarafından ilgi ve izlenip koleksiyonlarına eklendi. Daha evvelki senelerde bir çok kolektif sergiye katıldı.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz