31 C
Bursa
Perşembe, Temmuz 29, 2021

Melancholy Thinking Tablosu (Francesco Hayez)

Resimde gördüğünüz kadın figürü, ressama poz veriyor. Sağ dirseğini yasladığı duvar çıkıntısı ve sağ elini tutan sol eliyle bize doğru dönük duran figürün hemen solunda farklı türlerden çiçeklerin oluşturduğu bir vazo içindeki demet, esere hem portre hem de natürmort özelliği yüklüyor. Çiçeklerin serbest görüntüsüyle figürün üzerindeki elbisenin dağınık duruşu uyum içinde.

Figürün üzerindeki omuz dekolteli mavi tonlarındaki elbisesinin sol omzu bütünen aşağı kaymış, lakin genç kadın bundan pek haberdar görünmüyor. Yüzündeki sakin ve melankolik ifadeye baktığımızda, genç kadının depresyonda olduğu net bir şekilde anlaşılıyor. Hayez, sanki bütün yeteneğini kadının yüz ifadesini resmederken kullanmış gibidir.

Açık tenli kadının el bilekleri ve omuzlarının açıkta oluşu, ona erotik bir hava katıyor. Aynı şekilde mavi elbisesinin dağınıklığı, yine erotik atmosferi desteklemekte. Bununla birlikte dönem kadınlarının yaptığı gibi topuzla tutturulmayıp gelişigüzel bırakılan koyu renk saçları, erotizmi açık omuzlardan bile daha çok çağrıştırmakta.

Sol arka tarafta gölgesinin vurduğunu gördüğümüz figür, bir kadının melankolik halinin Hayez tarafından yorumlanmasıdır. 1842 senesinde tamamlanan 140 x 104 cm‘lik yağlıboya tablo, Milano‘da özel bir koleksiyonda saklanıyor.

HABERLER
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz