Pazartesi, Haziran 27, 2022

Mehmet Kapçak (Hayatı)

1947 yılında Mazıdağı’ında doğdu. İlköğrenimini Mazıdağı Merkez İlkokulu’nda tamamladı. İlköğreniminin ardından girdiği aşamalı üç sınav sonucunda altı yıllık Dicle İlköğretmen Okulu’nda yatılı okumaya hak kazandı.

Resim öğretmenleri Tevfik Karakaya ile Necati Özbay’ın öğrencisi oldu. Öğretmen okullarının yeteneğe yönlendirme uygulamasından yararlanarak 1967’de İstanbul Ortaköy İlköğretmen Okulu’na yatay geçiş yaptı.

Sanat eğitimcileri Selahattin Hüsnü Taran ve Hamdi Dicle’nin öğrencisi oldu. 1970 yılında öğretmen olarak bu okuldan mezun olan Kapçak, şimdiki adıyla Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi olan dönemin İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nün yetenek sınavını kazanarak üç yıl boyunca resim eğitimi gördü.

Resim Bölümünü Prof. Ramiz Aydın, Prof. Tevfik Karakaya, Prof.İsmail Avcı ve Prof. Süleyman Saim Tekcan’ın atölyelerinde bölüm birincisi olarak bitiren sanatçı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde lisans tamamladı.

1977 yılında Mazıdağı Hükümet Konağı bahçesindeki Atatürk Anıtı’nın  tasarımını dönemin kaymakamı Refik Ali Uçarcı ile birlikte yaptı.

Altı yıl boyunca Diyarbakır Güzel Sanatlar Galerisi Seçici Kurul Üyeliği yapan sanatçı Renkler de siyah, beyaz ve gri tonlara denk değerlere sahiptirler projesi’nin sahibi  ve BRHD (Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği) üyesidir.

Sanatçının, TBMM Mustafa Necati Kültür Evi başta olmak üzere; sergi açtığı her sanat galerisinin koleksiyonları ile özel kolleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz