Pazar, Eylül 25, 2022

Marvel’den Başarılı Bir Kumar: Galaksinin Koruyucuları (Özkan Ulukök)

Marvel bundan birkaç sene önce Comic-Con’da sıradaki projelerinin Guardians of Galaxy olduğunu duyurduğunda en sıkı fanlar bile hafif bir şüphe duymuş ve uzun zamandır X-Men, Örümcek Adam, Avengers hatta Captain America ve Thor gibi daha güvenli sularda yüzen Marvel büyük risk alıyor yorumları yapılmıştı. Dün gösterime giren Guardians of Galaxy’i (Galaksinin Koruyucuları) izledikten sonra tek bir şey söyleyebilirim: Bu risk iyi ki alınmış ve çok mutluyum. Elbette yine “hiçbir şeyi beğenmem daha iyisini yapamam timleri” ortalığa yayılacaktır ama izlediğim film, okuduğum yorumlar ve dün sinema salonundaki izleyicilerin tepkileri çerçevesinde gönül rahatlığıyla harika bir film olmuş diyebilirim.

Marvel filmlerinin iki güzelliği var bence. Öncelikle evrene hakim olmayan, bilmeyen kişiler için bile ortalama 2 saat süren eğlenceli aksiyon filmleri ortaya koymaları. Bu sayede film izleyip güzel vakit geçirmek isteyenler için iyi bir alternatif oluyorlar. Diğer yandan ise benim gibi fanlar içinde arkada büyük bir evreni ekrana taşıyorlar. Avengers öncesi karakterlerin tek filmleri, ardından Avengers ve Avengers’ın gizli sekansında hatırlarsanız Thanos görülmüştü. O zamanlarda birçok kişi ufukta Guardians of Galaxy mi göründü yoksa sorularını sormuştu. İşte o zamanlardan sonra şimdi o gündeyiz. Önümüzdeki yıllarda bu iki takımı yanyana izleyeceğimiz hikayenin çekileceğini tahmin etmek için de kahin olmaya gerek yok. Eh benim gibi büyük kıtlık (Marvel filmlerinin ve güzel konserlerin olmadığı yıllar) yıllarını yaşamış birisi için herşey harika o zaman. Ayrıca bu filmle Marvel’in Universe kısmını da gözler önüne sermesi ve burada Star Wars Universe’in karşısına bile konulabilecek bir içerik olduğunu düşünürsek devamı fazlasıyla gelsin lütfen. Zaten filmde Knowhere’i bile gördüğümüz düşünürsek bu olası bir durum.

Hikayemiz 1988 yılında (ne güzel bir yıl walkmanler, kasetler, Hollanda-Sovyetler finali, and justice for all…) başlıyor ve annesi ölüm döşeğindeki Peter Quill (malum Star-Lord) yanında sadece walkman’i içinde yer alan Awesome Mix Vol 1 kasedi ve annesinin ona bıraktığı veda hediyesiyle uzaylılar tarafından kaçırılır ve bir hırsız olarak yetişir. Ardından da peşine düştüğü bir küre yüzünden yolu evrenin en kötülerindan Thanos’a çalışan Ronan’ın adamlarıyla kesişir ve ipler kopar. Ardından yolu sırasıyla Rocket Raccoon, Groot, Gamora ve en sonunda hapishanede Drax ile kesişir ve bu anti kahraman ekibi evreni Ronan’dan kurtarmak için yola çıkar. Daha yeni yeni tanınan Chris Pratt, Quill rolüne harika oturmuş, Gamora rolünde Zoe Saldana ise bu türe artık iyice yerleşmiş durumda zaten kendisi Uhura gibi ikon bir rolün üstesinden gelerek bilim-kurgu severlerin saygısını çoktan kazanmıştı. Drax rolünde Dave Bautista rol alırken, Groot’un film boyunca söylediği toplam 5 kelimeyi Vin Diesel ve Rocket’i ise Bradley Cooper başarılı bir şekilde seslendirmiş.

Kötülerin olduğu tarafa baktığımızda ise Ronan’ı Lee Pace canlandırıyor. The Hobbit’de orman elflerinin kralı Thranduril’e de harikulade şekilde hayat veren Lee Pace’in yorumundaki yine en mükemmel artı harika ses tonu ve vurgularıyla konuşması olmuş. Nebula rolünde ise gözümde Doctor Who’nun gelmiş geçmiş en iyi yol arkadaşı olduğuna inandığım Amelia Pond’a hayat veren Karen Gillan var. Kendisini daha fazla görmek dileğiyle diyor ve Thanos’a geçiyorum. Josh Brolin tarafından çok kısa gözüken Thanos Marvel evreninin belki de en güçlü kötüsü bir Titan/yarı tanrı. Yukarıda belirttiğimiz Avengers sonundaki gizli sahneyi hatırlayanlar varsa orada Chitauri lideri Loki’nin yenilgisinden sonra dünyalılara saldırmak ölümle flört etmek gibi minvalinden birşeyler dediğinde Thanos gülümsüyordu. Bu gülüş, Thanos’un Ölüm’e (evet böyle biri var) aşık olması ve Onu cezbedebilmek için kendi ırkını ve başka dünyaları bile yok eden bir deli olduğu için çok daha anlamlı hale geliyor.

Filmde 3 karakteri daha atlamamak lazım bu arada Nova prime rolünde Glenn Close, Koleksiyoncu rolünde de Benicio Del Toro kısa ama yeterli miktarda filmde yer alıyorlar. Ama Yondu Udonta rolünde Michael Rooker resmen yardırmış diyebiliriz. Walking Dead’in efsane kötüsü Merle Dixon’ı Rooker, üçkağıtçı ve güvenilmez uzay korsanı rolünde açık ara filmin en iyi performanslarından birisini sergiliyor. Bu arada filmin gizli sahnesi için tüm yazıları beklemeniz gerekiyor ve orada da karşınıza Howard the Duck çıkacak. Burada konuyu uzatmayacağım ama ilgilenenler netten bakabilir ya da 1986 yapımı filmi izleyebilir.

Toparlamadan önce son sözümde Awesome Mix Vol 1’e olacak. Kaset seven ve hayatı boyunca karışık kasetler hazırlamış biri olarak film boyunca mükemmel şarkılar dinliyoruz diyebilirim. Ağırlıklı pop olsa da kesinlikle filme ve atmosfere mükemmel uyum sağlayan şarkılar içerisinde Raspberries, Cherry Bomb, Jackson 5 gibi ikonları arkada duyuyorsunuz. En iyi şarkı ödülü ise açık ara trailer’lardan da hatırlayacağınız Blue Swede’e ait kesinlikle.

Amazing Spider Man 2 ile o serinin toparlandığını görüp sevinmiş, X-Men Days of Future Pastile mükemmel bir film izlemişken, Thor ve Captain America’nın tatminkar ikinci filmlerinden sonra Guardians of Galaxy geldi ve ufukta Antman, Avengers serisinin devamı, Spider Man ile Sinister Six ve elbette X-Men Apocalypse var. Herşey yolunda.

Scooby Doo’ların filmini de çeken James Gunn, bitmek bilmeyen mizah, harika müzikler, Marvel, evrenin sonunda bile müzik olmadan dans edebilme becerisi gösterip dikkat dağıtan vir Peter Quill, I am Groot, o takma bacağa ihtiyacım var, Star-Lord’da kim eşliğinde diyebilirim ki herkese iyi seyirler son olarak  Rocket Raccoon Rocks!

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz