Perşembe, Ağustos 5, 2021

Landscape With The Flight İnto Egypt Tablosu (Annibale Carracci)

1560’ta dünyaya gelen Annibale Carracci, İtalyan Barok resminin değerli kimselerinden biri. Çağdaşı Caravaggio‘dan farklı olarak daha çok dini temalı işler yapan ressamımız, ölmeden 5 yıl evvel, yani 1604’te “Landscape with the Flight into Egypt” ile MeryemYusuf ve bebek İsa‘nın Mısır’a mecburi yolculuğunu resmetti. 

Yahudiye Kralı HirodesMeryem adlı bir kadının Mesih doğuracağını haber alınca bölgede 2 yaşından küçük tüm erkek bebeklerin öldürülmesini emretmiş ve Roma askerleri bunu yerine getirmişti. Bu katliamı haber alan Yusuf, ailesini korumak için Meryem ile bebek İsa‘yı alıp Mısır‘a kaçtı. Bu sayede hayatta kalan Kutsal Aile‘nin bu yolculuğu, Carracci‘nin resminin konusunu oluşturuyor.

Kutsal Aile‘nin yolculuğundan ziyade bir peyzaj işi olan resimdeki en önemli nokta, figürlerden ziyade arka planda gördüğümüz Mısır‘dır aslında. Bulutların arasından beliren ufuk çizgisi ve kahverengi geniş bir kaleyle derinlik algısı yaratan eserin zeminine baktığımızda İsa‘yı kucaklamış Meryem (koruyucu rolü) ve arkalarında siyah bir ata yol gösteren Yusuf‘u görüyoruz. Meryem’in üzerinde, klasik kırmızı elbisesi ve lacivert pelerini var. Yusuf ise gerçeğe uyularak yaşça daha olgun resmedilmiş.

Konusu “yolculuk” olan eserde yola çıkan, salt Kutsal Aile değil; sağda gördüğümüz üzere hayvanlarını otlatan çobanlar ve suya baktığımızda sandalla gezen bir yerliye de rastlıyoruz. Yani resim, Milattan sonraki dönemin en mühim kişilerinden olan Kurtarıcı İsa ve onu korumakla yükümlü ailesi, neredeyse yok sayılarak adeta Barok Dönemi eseri olarak karşımızda.

Eninden ikiye kesilmiş yarım daire biçimindeki eserin bu şeklinin sebebi, Roma’daki bir şapelin (bugünkü Doria Pamphilj Galerisi) zemin katı için yapılmış olmasıdır. Kardinal Pietro Aldobrandini’nin siparişiyle yapılan eser, 122 x 230 cm ebatlara sahip.

HABERLER
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz